Son Dakika
banner1

Macron İsrail'i uyardı: "Sakın aklınızdan geçirmeyin, Düşünmeyin bile"

İsrail basınına göre Netanyahu hükümeti, Filistinlileri Gazze'den zorla göç ettirmeye hazırlanıyor…İsrail hükümeti, aşırı sağcıların desteklediği planda Filistinlileri Gazze dışına sürmek için "deniz yolunu açmayı" da düşünüyor.

DÜNYA 04.01.2024, 11:58
Macron İsrail'i uyardı: "Sakın aklınızdan geçirmeyin, Düşünmeyin bile"

Kabinedeki aşırı sağcı Maliye Bakan, Netanyahu'dan "insani ara"nın uzatılmamasını istedi.

İsrail HaYom gazetesinin kıdemli siyasi muhabiri Mati Tuchfeld imzasıyla yayımlanan haberde, Netanyahu'nun savaş kabinesindeki Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer'den Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin Refah Sınır Kapısı'nın açılması ve hatta "deniz yollarının da açılmasıyla" tehcir edilmesi planları konusunda çalışmasını istediği belirtildi.

Netanyahu'nun savaş kabinesine, "Filistinlilerin Avrupa ya da Afrika ülkelerine göç etmesi için deniz yolunu açmayı düşündüğü bir planı sunduğu" aktarıldı.

Macron İsrail'i uyardı: "Düşünmeyin bile"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail'i Gazze Şeridi sakinlerini zorla yer değiştirmeyi düşünmemesi konusunda uyardı.

Macron dün İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz ile telefon görüşmesi yaptı ve Filistinlileri sınır dışı etme planının kabul edilemez olduğu konusunda uyardı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı ofisi, Macron'un "Gazze sakinlerinin zorla yerinden edilmesine ilişkin açıklamaların kabul edilemez olduğunu ve herkes için barış ve güvenliğin geri dönüşü için tek geçerli çözüm olan iki devletli çözümle çeliştiğini" söyledi.

Ayrıca çatışmanın yayılma riski konusunda da uyardı ve "özellikle Lübnan'da herhangi bir tırmanmanın önlenmesinin hayati önem taşıdığını" söyledi.

Fransa'nın bu mesajları o alandaki süreçlere doğrudan veya dolaylı olarak dahil olan tüm paydaşlara aktarmaya devam edeceğini vurguladı.

İsrail medyası bugün, İsrail'in resmi yetkililerinin, Filistinlilerin Gazze Şeridi'nden sınır dışı edilerek kendi topraklarına kabul edilmesi konusunda Kongo ve diğer ülkelerle görüşmeler yürüttüğünü bildirdi. Kongo'nun böyle bir düzenlemeyi kabul ettiği bildirildi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu