Son Dakika
banner1

Libya'dan İslam ülkelerine çağrı.. İsrail'i destekleyen ülkelerin elçilerini kovun onlara petrol ve gaz satmayın

Libya Temsilciler Meclisi, İsrail'i destekleyen ülkelerin büyükelçilerinin derhal sınır dışı edilmesini ve petrol ve gazının kesilmesi çağrısında bulundu..

DÜNYA 25.10.2023, 16:22
Libya'dan İslam ülkelerine çağrı.. İsrail'i destekleyen ülkelerin elçilerini kovun onlara petrol ve gaz satmayın

İsrail işgalinin Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin maruz kaldığı saldırganlığa ilişkin dikkat çekici bir tutum sergileyen Libya Temsilciler Meclisi, “İsrail’i destekleyen ülkelerin büyükelçilerinin derhal Libya’dan ayrılmasını” istedi.
Libya Temsilciler Meclisi de yaptığı açıklamada , "Gazze Şeridi'nde katliamlar devam ederse bu ülkelere petrol ve gaz ihracatının durdurulması" çağrısında bulunarak, saldırının derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.

Açıklamada, "Arap Devletleri Birliği ve İslami kuruluşların liderlik düzeyinde acil bir oturum düzenlenmesi ve bu bağlamda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun acil bir toplantıya çağrılması" çağrısında bulunulurken, halkın yerinden edilmesinin reddedildiği belirtildi. 

Libya Temsilciler Meclisi, Filistin halkını yok etmek ve onların meşru direniş haklarını ortadan kaldırmak ve kendi direnişlerini inşa etmek amacıyla ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa başkanlarının İsrail'e tam desteklerini beyan eden batılı ülkelere petrol ve gaz ambargosu yapılmasını önerdi.

Aynı açıklamada "savunmasız ve kuşatma altındaki bir halka karşı soykırım savaşı yürütme sorumluluğunu ABD ve Batı'ya" yükledi ve Arap ve İslam halklarına Gazze Şeridi'ndeki kardeşlerini her türlü araçla desteklemeleri çağrısında bulundu.

Libya Temsilciler Meclisi eleştiride bulunurken, "Resmi Arap sisteminin, özellikle işgalle normalleşme eğiliminin başarısızlığı ve halkın iradesini ifade eden cesur bir duruş sergileyememesini kınadı.

Yorumlar (0)