Son Dakika
banner1

Lahey Adalet Divanı İsrail'e geçici tedbirleri acilen uygulama çağrısı yaptı

"Uluslararası Adalet", Güney Afrika'nın Refah'la ilgili acil talebine yanıt verdi. İşgalcilere derhal "geçici tedbirleri" uygulamaya çağrıda bulundu

DÜNYA 17.02.2024, 15:41
Lahey Adalet Divanı İsrail'e geçici tedbirleri acilen uygulama çağrısı yaptı

Uluslararası Adalet Divanı, 16 Şubat 2024 Perşembe akşamı, Güney Afrika'nın Refah'taki duruma ilişkin sunduğu acil talepte, işgalci devletin mahkeme tarafından  26 Ocak'ta onaylanan  geçici önlemleri derhal ve etkili bir şekilde uygulamayı taahhüt etmesi gerektiğini teyit eden kararını yayınladı.

Uluslararası Adalet Divanı da açıklamasında, özellikle Refah'taki gelişmelerin, sonuçları anlatılmayan insani kabus olarak değerlendirilen durumu büyük ölçüde artıracağını ifade etti. 

Mahkeme, Tel Aviv'in Gazze Şeridi'ndeki sivillerin güvenliğinin sağlanması da dahil olmak üzere Soykırım Sözleşmesi uyarınca yükümlülüklerine tam olarak uyması gerektiğini vurguladı. 

Geçici tedbirler 

26 Ocak'ta Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın işgale karşı açtığı "soykırım" davasının karara bağlanması için mahkeme tarafından başlatılan oturum sonucunda, İsrail'in Gazze'deki soykırım eylemlerini önlemek için yetkisi dahilindeki tüm tedbirleri almasına karar verdi. Gazze'deki suçlarından dolayı.

Mahkeme, "İsrail Devleti, Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesi kapsamına giren her türlü fiilin işlenmesini önlemek için elinden gelen her türlü tedbiri almalıdır" dedi.


Kararı okuyan mahkeme, İsrail'in kendi güçlerinin soykırım yapmamasını sağlamanın yanı sıra, güçlerinin Gazze'de herhangi bir soykırım eylemi yapmamasını da sağlaması ve insani durumu iyileştirecek önlemler alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca İsrail'in kararı uygulamak için neler yaptığına ilişkin bir ay içinde mahkemeye bir rapor sunması gerektiği belirtildi.

17 yargıçtan oluşan UAD heyetinin ezici bir çoğunluğu, İsrail'in Gazze'deki askeri harekâtının durdurulması talimatı dışında, Güney Afrika'nın taleplerinin çoğunu kapsayan acil tedbirler lehinde oy kullandı.

Mahkeme, İsrail'in Güney Afrika'nın açtığı davanın reddi talebini reddettiğini belirterek, "İsrail'e karşı açılan soykırım davasında acil durum tedbirlerine karar verme yetkimiz var" dedi.

Yetkili, "Güney Afrika'nın davayı dosyalama hakkı var ve İsrail'in bunu reddetme talebi kabul edilemez."

Sözlerine şöyle devam etti: "Filistin halkı Soykırım Sözleşmesi kapsamında korunan bir gruptur" ve aynı zamanda mahkemenin "İsrailli yetkililerin Filistinlileri insanlıktan çıkarmaya yönelik açıklamalarını da dikkate aldığını" belirtti.

Refah'ta güçlü operasyon

29 Aralık 2023'te Güney Afrika, "İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere Yönelik Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği iddiasıyla ilgili olarak İsrail aleyhine dava başlatılması için başvuruda bulundu". bir mahkeme beyanı. 

Güney Afrika, mahkemeden, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonlarını derhal durdurması ve kendi kontrolü altındaki herhangi bir grubun Gazze'de herhangi bir askeri operasyonunu güçlendirecek adımlar atmaması emrini de içeren dokuz ara karar vermesini talep ediyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu