Son Dakika
banner1

İtalyan basını: Meloni Erdoğan'dan yardım istedi

İtalyan basını Meloni'nin göç konusunda Erdoğan'dan yardım istediğini yazdı.

DÜNYA 22.01.2024, 15:21
İtalyan basını: Meloni Erdoğan'dan yardım istediİtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin hafta sonunda Türkiye’ye yaptığı resmi ziyarette varılan göç anlaşmasıyla ilgili detaylar İtalya basınında yer almaya başladı.

Meloni’nin Cumartesi akşamı İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlenmedi, iki taraftan da görüşmenin içeriğiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak Meloni’yi Türkiye’de takip eden İtalyan gazetecilere başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre göç alanında işbirliğinin güçlendirilmesi de görüşüldü.

TÜRKİYE'DEN DESTEK İSTEDİ
İtalya, Libya üzerinden gelen göçmenlerin durdurulması için Türkiye'nin desteğini istedi.

İtalya’nın sağ koalisyon hükümetine yakın Il Giornale gazetesinde bugün yayımlanan bir haberde göç konusundaki bu işbirliği anlaşmasına odaklanıldı.

Il Giornale bir istihbarat analisti ile hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ‘Libyalı kaçakçıların durdurulması için Türkiye ile anlaşma’ başlığını kullandı.

"ERDOĞAN'IN BÜYÜK NÜFUZU ETKİ EDEBİLİR"
Gazete, "Başbakan'ın imzaladığı anlaşma, ‘Sultan’ Erdoğan'ın büyük nüfuz sahibi olduğu Libya'dan çıkışları durdurmayı amaçlıyor" diye yazdı.

Il Giornale başbakanlıktan bir kaynağın verdiği bilgiye dayanarak, İtalya’ya gelen göçmenlerin ağırlıkla Trablusgarp bölgesinden denize açıldığını, bu bölgede 'Türklerle işbirliği içinde sahada etkili olunabileceğini' belirtti.

Aynı kaynak, “Erdoğan, Libya ile üçlü bir anlaşmayı tamamlama arzusunu teyit etti" dedi.

Habere göre bu yönde bir anlaşma, Meloni ile Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında geçen Eylül’de New York’ta yaptığı görüşmede gündeme gelmişti.

Ardından İtalya ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanları bir araya geldi ve Ekim ayında da İtalya Dışişleri Genel Sekreteri Riccardo Guariglia, içerik üzerinde çalışmak üzere Türkiye'ye gitti.

Guariglia’nın ziyareti sırasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Ortadoğu ve Afrika’da işbirliği imkanlarının ele alındığı" belirtilmişti.

Il Giornale’ye göre iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları halen yazılı anlaşma üzerinde çalışıyor.

ESKİ BAKANDAN TEPKİ
Öte yandan henüz detayları kamuoyuyla paylaşılmasa da anlaşmaya İtalya’da tepkiler de gelmeye başladı. Eski İçişleri Bakanı Marco Minniti, Libya’dan göçü durdurmak için Türkiye ile bir anlaşma yapılmasına karşı çıktı.

Minniti, 2016-2018 yılları arasında içişleri bakanı olarak görev yaparken Libya’dan göçü durdurmak amacıyla bu ülke ile tartışmalı bir anlaşma yapmıştı.

La Stampa gazetesi, eski bakan ile yaptığı söyleşiyi bugün "Marco Minniti: Göçmenler konusunda Erdoğan’ın yardımı İtalya ve Libya açısından bir hata" başlığıyla yayımladı.

Gazetenin "Meloni'nin Libya'daki sorunların çözümü için yardım istemek amacıyla Cumartesi günü Erdoğan’la buluşması yanlış mıydı?" sorusuna Minniti, "Meloni'nin Erdoğan'la görüşmesinin faydalı olduğunu düşünüyorum" diye yanıt verdikten sonra şöyle devam etti:

"Eğer İtalya, Türkiye'den gelen göç akışlarının idaresi için Ankara ile bir anlaşma imzalamak istiyorsa bu iyi olur… Ancak Libya'dan çıkışların idaresi için yardım istemek başka bir şey. Bunu denemek bile dramatik biçimde hatalı bir seçim olur."


KAYNAK: BBC TÜRKÇE
 

Yorumlar (0)
12
az bulutlu