Son Dakika
banner1

 İsrail savaşı genişletiyor.. Halep Havalanını vurdu

İsrail ordusu Gazze'nin ardından Suriye'deki hedeflere de saldırı düzenledi. ABD'deki 'İsrail çatlağı' ise Senato'ya sıçradı.

DÜNYA 25.10.2023, 15:34
 İsrail savaşı genişletiyor.. Halep Havalanını vurdu

SURİYE: İSRAİL HALEP HAVALİMANI'NI VURDU

Devlet medyası Halep havaalanı saldırısını doğruladı. Suriye devlet televizyonu, uluslararası havaalanının bir hava saldırısı ile hedef alındığını doğruladı ve tesisin artık 'hizmet dışı' olduğu bilgisini paylaştı. İsrail ordusu, geçtiğimiz saatlerde İsrail'e yönelik saldırılara yanıt olarak savaş uçaklarının Suriye ordusuna ait askeri hedefleri vurduğunu açıklamıştı  

Çarşamba günü İsrail bombardımanı Halep Uluslararası Havalimanı'nı tekrar hizmet dışı bıraktı, birkaç gün önce yapılan başka bir hava saldırısının ardından birkaç saat sonra yeniden hizmete girmişti..

Kaynaklar, "İsrail saldırısının havaalanı pistini füzeyle hedef almasının ardından havaalanı hizmet dışı kaldı" dedi.

İsrail, 12 Ekim'de Şam ve Halep uluslararası havalimanlarına hava saldırıları düzenleyerek bu havalimanlarını hizmet dışı bıraktı.

Daha sonra 22 Ekim'de İsrail hava saldırıları, Şam ve Halep uluslararası havalimanlarının yeniden faaliyete geçmesinin ardından ikinci kez vuruldu ve her iki havalimanının pistlerinde maddi hasara yol açarak hizmet dışı kalmasına neden oldu.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), aynı günün erken saatlerinde Suriye'nin güneyindeki Deraa Valiliği'ndeki hükümet güçlerinin askeri altyapısını hedef aldığını açıkladı.

İsrail, İsrail-Hamas çatışmasının daha geniş bir bölgesel kargaşaya dönüşeceği korkusunun ortasında, Suriye'deki İran destekli milislerin hareketlerini engelleme çabası gibi görünen bir hareketle sık sık İran destekli milislerin şüpheli mevzilerini hedef alıyor.

SURİYE: İSRAİL SALDIRISINDA 8 ASKER ÖLDÜ

Suriye resmi haber ajansı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in yerel saatle 01.45 sıralarında Golan Tepeleri’nden Dera kenti kırsalındaki askeri noktalara hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Saldırıda 8 askerin öldüğü, 7 askerin ise yaralandığı belirtilen açıklamada, ayrıca maddi hasar meydana geldiği kaydedildi.

Yorumlar (0)