Son Dakika
banner1

İsrail gazetesi Haaretz : HAMAS'ın tünelleri düşünüldüğünden daha karmaşık, HAMAS tamamen ortadan kaldırılamaz

Haaretz: Hamas'ın tünelleriyle ilgili istihbarat bilgileri onu ortadan kaldırma hedefine ulaşamaz ve tablo daha karmaşık

DÜNYA 10.11.2023, 10:46
İsrail gazetesi Haaretz : HAMAS'ın tünelleri düşünüldüğünden daha karmaşık, HAMAS tamamen ortadan kaldırılamaz

İsrail gazetesi Haaretz , İsrail istihbarat servislerinin Hamas'ın Gazze'deki tünelleri hakkında sahip olduğu tüm bilgilerin sahadaki bu projenin boyutuna ve karmaşıklığına yaklaşmadığını belirterek, Gazze'de devam eden savaşın resminin daha gerçekçi olduğunu ekledi . Netanyahu'nun sunduğu tablodan daha karmaşık.

Gazetenin 8 Kasım 2023 Çarşamba günü yayımladığı bir rapora göre, İsrail istihbaratının Hamas'ın kazdığı savunma tünelleri sistemi hakkında bildiği her şeyin hâlâ hedefe ulaşmaktan çok uzak olduğu  işgal ordusu için yavaş yavaş ortaya çıktı.

Başarıya ulaşmanın önemli bir kısmı Hamas'ın tünelleri meselesine bağlı, ancak Batı'daki ve İsrail'deki istihbarat yetkililerine göre Kassam Tugayları liderliğinin birkaç ay boyunca tünellerde kalma kabiliyeti var. İşgal Ordusu Savunma Bakanı Yoav Galant ise İsrail'in tünellere saldırmak için yeni teknolojik yetenekler geliştirdiğini söyledi. 

Gazete, İsrail'in, Hamas'ın tünellerinin daha geniş çapta imha edilmesini sağlayacak önemli bir ilerleme kaydetmesi halinde direnişin sahip olduğu karşılaştırmalı avantajı kaybedebileceğini ve İsrail işgal ordusuyla daha az avantajlı şartlarda anlaşmak zorunda kalacağını iddia etti. İyimser bir senaryoda İsrail'in aradığı belirleyici adım bu olabilir. 


Bakanlar Kurulu ve İsrail işgal ordusu ise hâlâ İsrail işgal ordusunun saldırdığı Gazze Şeridi'ndeki savaşın önceliklerine odaklanıyor. Kuzey cephesi ise Hamas'ın en güçlü rakibi Hizbullah'ın yoğun saldırılarına rağmen ikinci önceliği oluşturuyor. 

İsrail’in bir yalanı daha patladı! Gazze algı operasyonu boşa çıktı: Netanyahu’nun sözcüsü ifşa oldu

İsrail'in Gazze'de başlattığı soykırım 33 günden bu yana devam ediyor. Hamas'ı bahane ederek üzerinde uzun süredir çalışılan Gazze işgal planını devreye sokan İsrail, şimdiye dek 11 bine yakın masum sivili katletti. Hastane, oku ve sivil yerleşimleri Hamas kılıfı uydurarak yerle bir eden İsrail ordusu şimdi de, korkulu rüyası olarak bilinen "Gazze tünelleri" için çalışmalara başladı. Sosyal medyada sık sık yalan haberlere imza atan İsrail'in bir yalanı daha elinde patladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsünün resmi hesabından yaptığı paylaşım sahte çıktı.

Batılı şirketler ve medya desteğiyle algı operasyonunu da yüzü kızarmadan sürdüren İsrail, özellikle sosyal medyada sık sık yalan haberlere imza atıyor. Resmi hesaplardan uydurma haberleri gerçekmiş gibi servis eden İsrail 33 günden bu yana sayısız yalanı kamuoyuna servis etti. İsrailli bebeklerin katledildiği iddialarından Hamas üyelerinin saldırı planladığı söylenen ses kayıtlarına kadar birçok haber servis eden, ancak hepsinin algı operasyonunun bir parçası olduğu anlaşılan İsrail bu kez de "Gazze tünelleri" yalanıyla konuşuldu.

İSRAİL'İN KORKULU RÜYASI: GAZZE TÜNELLERİ

İsrail ordusunun korkulu rüyası olarak bilinen, "Gazze metrosu" olarak bilinen Hamas tünelleri, İsrail'in hala ulaşamadığı enden noktalardan. 2.3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze'nin altını adeta bir yer altı şehrine döndürdüğü söylenen bu tünel ağının Mısır'dan İsrail'e kadar uzandığı söyleniyor. Hamas kuvvetlerinin silah, operasyon ve lojistik faaliyetlerinde önemli bir unsur olduğu bilinen Gazze tünelleri İsrail'in işgal planlarını zora sokuyor.

Tünel ağını işlevsiz hale getirmek için yöntem arayan İsrail, "sünger bombası" adını verdikleri kimyasal bir silah geliştirdiğini duyurmuştu. Tünellerin hakimiyetini sağlamanın yollarını arayan İsrail, algı operasyonu için kolları sıvadı.

İSRAİLLİ SÖZCÜNÜN YALANI PATLADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Sözcüsü Ofir Gendelman, resmi X hesabından yaptığı bir paylaşımda Gazze tünellerine eğitimli bomba köpekleri salındığını iddia etti.

İsrail’in bir yalanı daha patladı! Gazze algı operasyonu boşa çıktı: Netanyahu’nun sözcüsü ifşa oldu

Paylaştığı videoda Hamas'ın kazdığı tünellerde ilerleyen özel eğitimli ve bomba taşıyan köpeklerin karanlığın arasında hedeflerine saldırıya geçtiği görüldü. Sözcü Gendelman videoyu "İsrail'in Hamas'a yönelik yaptığı bir operasyon" gibi servis etti.

Ne var ki Gendelman'ın servis ettiği bu görüntülerin aslı başka çıktı. Bağımsız kaynaklar, şimdiye kadar çatışmalarda İsrail ordusunun özel eğitimli köpekleri kullandığını doğrulamadı. Öte yandan yapılan araştırmalar, bu videonun Gazze tünellerinde değil, İsrail ordusunun kendi içinde yaptığı tatbikatlar sırasında kaydedildiğini doğruladı.

Yorumlar (0)