Son Dakika
banner1

İsrail'de Netanyahu'ya destek dibe vurdu.. Yüzde 50 sandelye kaybına uğrayacak

Kassam Tugaylarının 7 Ekim'de başlattığı ani saldırılar, gerek öncesinde istihbarat servislerince fark edilememesi gerekse de başladıktan sonra saldırıların güvenlik güçleri tarafından durdurulamaması, bazı yayın organlarının, yolsuzluk davaları ve tartışmalı yargı reformuyla gündemde olan Netanyahu ve hükümetine sert eleştiriler yöneltmesine neden oldu.

DÜNYA 17.11.2023, 11:07
İsrail'de Netanyahu'ya destek dibe vurdu.. Yüzde 50 sandelye kaybına uğrayacak

İsrail son yıllarda ülke içindeki büyük sorunlarla boğuşuyor. Siyasi anlaşmazlıklar sebebiyle uzun süre hükümetin kurulamadığı ülke kısa süreli iktidarlarla yönetildi. Yaşanan hükümet krizlerinin ardından yeniden iktidara gelen Netanyahu'nun yapmak istediği yargı reformu ise "yargı darbesi" tartışmalarına dönüştü ve 9 ay boyunca ülke büyük gösterilere sahne oldu.

Kassam Tugaylarının beklenmeyen saldırısı ise içerideki tartışmaları daha da hararetlendirdi. Bazı İsrail medya kuruluşları ve başta saldırılarda yakınları zarar gören halk Netanyahu'yu hedef tahtasına koydu.

"En büyük askeri ve istihbarat başarısızlığı"
Avi Mayer, The Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan yazısında, "Cumartesi sabahı yaşananlar İsrail'in son yarım yüzyıldaki, hatta 75 yıllık ömründeki en büyük askeri ve istihbarat başarısızlığını temsil ediyor." ifadelerini kullandı.

Kassam Tugayları tarafından yapılan saldırının etkisini anlamanın zaman alacağını belirten Mayer, bu saldırının İsrail'de insanların yaşama alışkanlıklarını değiştirebilme potansiyeli taşıdığını, güvenlik duygusuna zarar verdiğini ve İsrail'in caydırıcılığına büyük darbe vurduğunu söyledi.


Anketlere göre Binyamin Netanyahu koalisyonu bir sonraki seçimi kaybedebilir.
İsrail'de yayın yapan Kanal 12'nin yaptırdığı son anket, Netanyahu öncülüğündeki koalisyona desteğin oldukça azaldığını gösterdi.

Netanyahu karşıtı vekil sayısı 70'e yükseldi

Ankete göre iktidar koalisyonu gelecek seçimde 19 koltuk kaybedebilir.

120 sandalyeli mecliste 64 vekile sahip koalisyon hükümeti, bugün bir seçim yapılsa ancak 45 vekil çıkarabiliyor.

Ankette, Netanyahu karşıtı partilerin toplam vekil sayısı ise 70'e yükselmiş durumda.

Netanyahu, yargı reformu ve yolsuzluk soruşturmaları yüzünden zaten baskı altındaydı ve Gazze olayları öncesinde on binlerce İsrailli, 39 hafta üst üste hükümeti protesto etmişti.

Muhalefet lideri görevden alınmasını istedi

Kanal 12'ye konuşan muhalefet lideri Yair Lapid de Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırıların ardından İsrail halkının Netanyahu'ya olan inancını kaybettiğini söyledi.

Lapid, halkın Netanyahu'ya güvenmediğine işaret ederek, "Kendisine inancımızın kalmadığı bir Başbakan ile genişletilmiş bir askeri operasyon yürütemeyiz." dedi.

Netanyahu'nun görevinden ayrılması gerektiğini vurgulayan Lapid, herhangi bir isim vermeden 'Netanyahu'nun partisi Likud'da Başbakan'ın gitme vaktinin geldiğini anlayan çok sayıda kişinin olduğunu' savundu.

Lapid, partisi Yeş Atid'in (Gelecek Var) Netanyahu'dan başka bir kişinin liderliğindeki Likud Partisi öncülüğünde kurulacak kapsamlı hükümete katılacağını ifade etti.

Netanyahu'nun partisi Likud'dan yapılan açıklamada ise Lapid'in 'savaş zamanında siyasi çıkarlarına göre davrandığını ve askeri operasyonu yürüten Başbakan'ı devirmeye çalıştığını görmenin üzücü ve utanç verici olduğu' kaydedildi.

İşçi Partisi lideri Merav Michaeli de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Netanyahu'nun görevden alınması için yaptığı çağrıya Lapid'in destek vermesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Yorumlar (0)