Son Dakika
banner1

İspanya ve Norveç .. Bağımsız Filistin devletini tanımaya hazırız

Teklif Norveç Parlamentosu'nda kabul edildi: Filistin devletini tanımaya hazırız

DÜNYA 17.11.2023, 12:40
İspanya ve Norveç .. Bağımsız Filistin devletini tanımaya hazırız


Norveç'te hükûmetin bağımsız bir Filistin devletini tanımaya "hazır olunması" çağrısına yönelik teklifini Parlamentonun büyük çoğunluğu kabul etti.İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in yeni kurulacak azınlık sol koalisyon hükümetinin önceliğinin, Filistin devletini tanımak için çalışmak olacağını söylemesinin ardından Avrupa'dan cesur açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Norveç basınında yer alan haberlere göre, hükûmet, Parlamentoda bağımsız bir Filistin devletinin tanımaya "hazır olunmasına" ilişkin teklif sundu.

"BAĞIMSIZ BİR FİLİSTİN DEVLETİNİN KOŞULSUZ TANINMASI" ÇAĞRI
Teklifte, hükumetin "herhangi bir nihai barış anlaşmasına bağlı olmamak üzere barış süreci üzerinde olumlu bir etkisi olduğunda bağımsız bir Filistin devletinin koşulsuz tanınması" çağrısında bulunduğu kaydedildi.

HEMEN TANINMAYABİLİR
Öte yandan, Parlamentodaki partilerin büyük çoğunluğunun kabul ettiği teklifte, Filistin devletinin "hemen tanınmayacağı" ifade ediliyor.

İspanya'dan tarihi Filistin çıkışı
İspanya'da Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri ve mevcut Başbakan Pedro Sanchez, yeni kurulacak azınlık sol koalisyon hükümetinin önceliğinin, Filistin devletini tanımak için çalışmak olacağını söyledi.

"GAZZE VE BATI ŞERİA'DA FİLİSTİNLİLERİN AYRIM GÖZETMEKSİZİN ÖLDÜRÜLMESİNİ REDDEDİYORUZ
Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısını kınadıklarını, sorumluların adalet önüne çıkarılmasını ve esirlerin bir an önce serbest bırakılmasını istediklerini dile getiren Sanchez, şöyle konuştu:

"Aynı açıklıkla Gazze ve Batı Şeria'da Filistinlilerin ayrım gözetmeksizin öldürülmesini de reddediyoruz. Derhal ateşkes sağlanmasını, bombaların durdurulmasını, Filistin halkının insani ihtiyaçlarının karşılanması için yardım girişinin sağlanmasını ve acilen bir barış konferansı düzenlenerek diplomasinin önünün açılmasını istiyoruz."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu