Son Dakika
banner1

İslam ülkelerinin yapamadığını yaptı.. Putin KKTC'de konsolosluk açıyor

Rusya merkezli haber ajansı, Moskova yönetiminin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konsolosluk açma kararı aldığını kamuoyuna duyurdu.

DÜNYA 10.08.2023, 10:35
İslam ülkelerinin yapamadığını yaptı.. Putin KKTC'de konsolosluk açıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), uluslararası alanda tanınma mücadelesinde yeni bir süreç başladı.

Türkiye'nin öncülüğünde, uzun yıllara dayanan hak mücadelesi sonuç vermeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, KKTC’nin tanınması yolunda uluslararası camiaya çağrıda bulundu.

Kıbrıs’ta gerçekleri görmek isteyen herkesin adada iki ayrı devlet, iki ayrı halk olduğunu bildiğini, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü haklarının tescil edilmesinin adadaki çözümün anahtarı olduğunu belirtti.

"KKTC’yi resmen tanımaya davet ediyoruz"

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler prensipleriyle çelişir şekilde, ambargolarla dünyadan koparılmaya çalışılan Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve bir an önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz.”

Rusya'dan konsolosluk kararı

Erdoğan’ın BM kürsüsünden yaptığı bu çağrı, Türkiye açısından önemli bir adım oldu. Türk yetkililer, son iki yıldır Kıbrıs sorununa ilişkin çalışmalarının ardından bugün sonuca ulaşıldı.

Rus merkezli TASS’ın aktarımına göre, Rusya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) konsolosluk hizmeti verecek.

İkinci ülke oldu

Bununla birlikte Türkiye’den sonra KKTC’yi tanıyan ikinci ülke Rusya oldu.

Ajans ise haberinde KKTC’de 50 binden fazla Rusya vatandaşının yaşadığı bilgisini aktardı.

ERSİN TATAR: KONSOLOSLUK AÇMAK GİBİ TALEPLERİ OLMADI
Söz konusu iddianın ardından KKTC yönetiminden açıklama geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Konsolosluk açmak gibi bir talepleri olmadı. Ofis açma girişimleri vardı. İngiltere’nin de ofisi var. Rusya’nın da olması bizim için sakıncalı değildir. Burada bir çok Rus var, tabii ki bir ofis açıp bir takım işlerini sürdürmeleri normaldir. Açarlarsa iyi olur” dedi.

Ankara-Moskova hattında Rusya’nın KKTC’yi tanımasıyla ilgili görüşmeler yapılması gerektiği konusunu sık sık gündeme getiren Prof. Dr. Hasan Ünal, yeni gelişmeyi ‘gayet olumlu’ sözleriyle değerlendirdi.


Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da “Bir ofis açma girişimleri vardır fakat konsolosluk açmak bambaşka bir şeydir, böyle bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

HASAN ÜNAL: ANKARA ÜZERİNE GİDERSE…
Twitter’dan paylaşım yapan Ünal şunları söyledi:

“Rusya’nın KKTC’de konsolosluk açacağına dair haberler gayet olumlu. Ankara bu konunun üzerine giderse Moskova’nın KKTC’yi tanıması mümkün; çünkü birleşik bir Kıbrıs AB toprağı olur. Uzlaşma ile olursa bu devlet NATO’ya da girer ve Türkiye Batı’ya fazla kayar.

Bu senaryoların hiç birisi Rusya’nın çıkarlarına olmaz. Oysa iki devletli çözüm NATO içerisindeki Türkiye-Yunanistan çatlağını derinleştireceği gibi Kıbrıs gibi bütün Doğu Akdeniz’i kontrol etme imkanı sağlayan bir adanın toptan Batı’ya kaymasına engel olur.”

CEM GÜRDENİZ: BÜYÜK BİR MEYDAN OKUMA
Amiral Cem Gürdeniz de Rusya’nın hamlesinin dengeleri değiştirebileceğini belirterek, “Rusya’nın bu kararı hegemonyaya büyük bir meydan okumadır.” ifadelerini kullandı.

Gürdeniz Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

TASS Ajansı, Rusya’nın KKTC’de konsolosluk açacağını duyurdu. Bu, Akdeniz jeopolitik satrancında KKTC lehinde büyük bir hamledir. BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi Rusya’nın bu kararı tüm dengeleri değiştirecek boyuttadır. Görünen o ki küresel ve kıtasal fay hatları o kadar hızlı kırılıyor ki Moskova Putin’in olası Türkiye ziyareti öncesi bu kararı alıyor. Şüphesiz bu karar ABD ve AB tarafından şiddetle kınanacak, Ankara’ya pek çok yönden dolaylı ve doğrudan baskılar artacaktır. Tekrar hatırlatalım Anglosakson jeopolitiği Akdeniz’de bağımsız Türk ada devleti istemez. Rusya’nın bu kararı hegemonyaya büyük bir meydan okumadır. Türkiye ve KKTC umarım bu hamleyi doğru değerlendirir. Dilerim Çin de KKTC’de konsolosluk açma girişiminde bulunur ve KKTC, Kuşak ve Yol Girişiminde yer alır.

Yorumlar (0)