Son Dakika
banner1

İngiliz The Economist'den İsrail'in durumunu anlatan kapak

İngiltere merkezli The Economist dergisi, son sayısında, tam abluka uyguladığı Gazze Şeridi'ni yoğun bombardımana maruz bırakan İsrail'in durumunu ele aldı.

DÜNYA 22.03.2024, 12:21
İngiliz The Economist'den İsrail'in durumunu anlatan kapak

İsrail'in, askeri gücün arttığı bir dönemde son derece savunmasız göründüğüne dikkat çekildi.

ABD'nin, daha iyi bir strateji bulması için Tel Aviv yönetimine yardım etmesi gerektiği savunuldu.

Gazze'den çıkış için halen bir yol olduğu belirtilerek, geçici ateşkesin ve rehinelerin serbest bırakılmasının İsrail hükümetinin değişmesine neden olabileceği belirtildi.

At a moment of military might, Israel looks deeply vulnerable

'İsrail yalnız kaldı' yorumu

Derginin "Yalnız İsrail" başlıklı sayısında, iki devletli çözüm görüşmelerinin başlama ihtimalinden söz edilerek şöyle denildi:

-Gazze cehenneminden çıkış için hala dar bir yol var . Geçici bir ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması 
İsrail hükümetinin değişmesine neden olabilir; Güney Gazze'deki Hamas savaşçılarının kalıntıları kontrol altına alınabilir veya yok olabilir; ve enkazın altından, Amerika ve Körfez'deki müttefikleri tarafından imzalanan iki devletli çözüme ilişkin görüşmeler başlayabilir. Ancak ateşkes görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması da aynı derecede muhtemel. 
Bu, İsrail'i 75 yıllık varlığının en kasvetli gidişatında, sonsuz işgal, aşırı sağ siyaset ve tecritle karşı karşıya bırakabilir. Bugün pek çok İsrailli bunu inkar ediyor ama eninde sonunda siyasi bir hesaplaşma gelecek. Bu sadece Filistinlilerin kaderini değil, aynı zamanda İsrail'in önümüzdeki 75 yılda gelişip gelişmeyeceğini de belirleyecek.

Eğer İsrail'in dostuysanız bu çok rahatsız edici bir andır. Ekim ayında, teröristlerinin İsrail'in Yahudilerin güvende olduğu bir ülke olduğu fikrini tehdit eden zulümler gerçekleştirdiği Hamas'a karşı haklı bir meşru müdafaa savaşı başlattı. Bugün İsrail, Hamas kuvvetlerinin belki de yarısını yok etti. Ancak misyonu önemli açılardan başarısız oldu .

Birincisi, yardım sağlama veya dağıtma konusundaki isteksizliğinin önlenebilir bir insani felakete yol açtığı ve savaştan kaynaklanan sivil sayısının 20.000'in üzerinde olduğu ve giderek arttığı Gazze'de. binyamin netanyahu'nun aşırı sağcı hükümeti, savaş sonrası gazze'nin filistin yönetimi ( pa ) veya uluslararası bir güç tarafından yönetilmesi yönündeki planları reddetti . En olası sonuç askeri işgaldir. Batı Şeria'yı da eklerseniz İsrail 4-5 milyon Filistinliyi kalıcı olarak elinde tutabilir.

İsrail kendi evinde de başarısız oldu. Sorunlar Netanyahu'nun vahim liderliğinden daha derinlere uzanıyor. Büyüyen yerleşimci hareketi ve ultra-Ortodoks nüfus, siyaseti sağa kaydırdı ve toplumu kutuplaştırdı. 7 Ekim'den önce yargı bağımsızlığı mücadelesinde bu açıkça görülüyordu. Savaş riski artırdı ve koalisyonun aşırı sağcı partileri savaş kabinesinden dışlanmış olsalar da kışkırtıcı söylemler kullanarak, yerleşimci şiddetini körükleyerek ve yardımları ve savaş sonrası planlamayı sabote etmeye çalışarak İsrail'in ulusal çıkarlarını tehlikeye attılar. İsrail'in güvenlik yapısı yetenekli ve pragmatik ama artık tam yetkiye sahip değil.

İsrail'in nihai başarısızlığı beceriksiz diplomasidir. Savaşa duyulan öfke kaçınılmazdı, özellikle de küresel güneyde, ancak İsrail buna karşı koyma konusunda kötü bir iş çıkardı. Sahte soykırım iddialarını da içeren “hukuk” itibarına zarar veriyor. Genç Amerikalılar buna ebeveynlerinden daha az sempati duyuyor. Başkan Joe Biden, Netanyahu hükümetini kamuoyu önünde kucaklayarak dizginlemeye çalıştı ama başarısız oldu. 14 Mart'ta İsrail'in Senato'daki en büyük müttefiki Chuck Schumer , Hamas'ın zulmünü kınadı ancak İsrail liderinin “kaybolduğunu” söyledi.

Bu, Kudüs veya Tel Aviv'de her zaman kabul edilmeyen kasvetli bir tablodur. Netanyahu, Hamas'ın son kalesi olan Refah'ı işgal etmekten bahsediyor, aşırı sağ ise Gazze'yi yeniden yerleştirme fantezileri kuruyor. Ana akım İsraillilerin çoğu da kendilerini kandırıyor. İsrail'e yönelik benzersiz tehditlerin İsrail'in acımasızlığını haklı çıkardığına ve savaşın caydırıcılığı yeniden tesis etmeye yardımcı olduğuna inanıyorlar. Gazze, İsraillileri öldürürseniz yıkımın sizi çağıracağını gösteriyor. Birçoğu barış için bir ortak görmüyor; filistin yönetimi çürümüş durumda ve anketler Filistinlilerin yüzde 93'ünün Hamas'ın zulmünü bile reddettiğini söylüyor. Meslek en az kötü seçenektir, sonucuna varıyorlar. İsrailliler yurt dışında popüler olmayı tercih ederler, ancak kınama ve antisemitizm güvenlik için ödenecek küçük bir bedeldir. Amerika'ya gelince, daha önce de öfkeliydi. İlişki kopmak üzere değil. Donald Trump geri dönerse İsrail'e bir kez daha serbest geçiş hakkı verebilir.

Bu baştan çıkarıcı hikaye bir felaket manifestosudur. Savunmayı düşünün. İsrail'in itibarının zedelenmesi Gazze'de savaşmayı zorlaştırabilir. Uzun vadeli tehdit İran'dan ve Hizbullah dahil onun vekillerinden geliyor. Bunu caydırmak, Amerika ile iki partinin desteğine ve ideal olarak Körfez Araplarının desteğine ihtiyaç duyan bir askeri ortaklığı gerektirir. Ekonomi, teknoloji ihracatına ve küresel pazarlara erişimi olan uzmanlara bağlı. Kalıcı işgal, İsraillileri güvende kılmak yerine, aşırı sağı cesaretlendirerek ve Filistin radikalizmini besleyerek siyaseti zehirliyor. İsrailliler bugün barış için bir ortakları olmadığı konusunda haklı ancak döngüyü kırmak için en iyi konumdalar.

İsrail'in gidişatı etno-milliyetçi siyasetini yoğunlaştıracak ve ekonomiye yasal tehditler oluşturacaktır. Batı'ya yabancılaşma derinleştikçe caydırıcılık da zayıflayabilir. Firmalar kara listeye alınabilir. Patronlar yüksek teknolojili işletmeleri yurt dışına taşıyabilir ya da yedek personel olmaları halinde orada tutuklanabilirler.

Amerika, İsrail'in bu kaderden kaçınmasına yardım etmeli ve eğer başarısız olursa, kendisi de ağır bir diplomatik bedel ödeyecek. En iyisi, iki devletli müzakerelere giden yolu açacak geçici bir ateşkes olacaktır. Bu olmadan Amerikan politikasının sıfırlanması gerekecektir. Bay Biden'ın erken kucaklaşması başarısız oldu, ancak zorlama da başarısız olacaktır. hamas hâlâ toplanabiliyorken, askeri desteği kısıtlarken veya bm'den desteğini çekerken Amerika İsrail'i Gazze'den çıkarmaya çalışırsa İsrail'in güvenliği tehlikeye girebilir.

Bu nedenle Amerika başka yöntemlere başvurmalıdır. Sivil tedarik eksikliği göz önüne alındığında, tek taraflı olarak daha fazla insani yardım sağlamalı ve Refah'ın işgali için silah sağlamayı reddetmelidir. İsrailli seçmenlere, Amerika'nın aşırılıkçılık veya kalıcı işgali değil, güvenliklerini üstlendiğini göstermek için yerleşimcilere ve sağcı fanatiklere karşı yaptırımları genişletmeli. Ve Filistin'i iki devletli barış müzakerelerinin bir parçası olarak tanımaya istekli olduğunun sinyalini vermeye devam etmeli.

Gelecek savaş

Ancak Amerika ancak bu kadarını yapabilir. İsrail savaşlarının çoğunu siyasi çalkantılar takip ediyor. Sayın Netanyahu'yu görevden almak kolay olmayacak. Ama hesap geldiğinde çok büyük olacak. Savaş pek çok yanılsamayı paramparça etti: Filistinlilerin göz ardı edilebileceği; pa'nın reform yapma isteği var ; antisemitizmin nadir olduğunu; yerleşim birimleri genişledikçe İsrail'in iki devlete sahte bağlılık gösterebileceği; ve aşırı sağın evcilleştirilebileceğini. İyi haber şu ki umut için nedenler var. Anketler İsrail'de merkezcilerin oyların belki de %50-60'ını elinde bulundurduğunu, Yüksek Mahkeme gibi kurumların hâlâ güçlü olduğunu ve daha iyi liderlerin mevcut olduğunu gösteriyor. İsrail'in geleceği için bir mücadele bizi bekliyor. Gazze'deki savaş sadece başlangıç. ■

Yorumlar (0)
12
az bulutlu