Son Dakika
banner1

İngiliz Financial Times: Türkiye, büyük Karadeniz doğal gaz keşfinde ilk teslimatı yapacak

Ünlü İngiliz gazetesi Financial Times, Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği doğal gaz ile ilgili "Türkiye'nin en iddialı enerji üretim projesi" ifadesini kullandı.

DÜNYA 17.04.2023, 11:48
İngiliz Financial Times: Türkiye, büyük Karadeniz doğal gaz keşfinde ilk teslimatı yapacakİngiliz merkezli Financial Times, Türkiye'nin Karadeniz doğal gazında ilk teslimatı yapacağına dikkat çeken bir haber paylaştı.

Haberde Türkiye'nin büyük bir enerji ithalatçısı olduğu, tükettiği gazın neredeyse tamamını yurt dışından aldığı ve tam da bu nedenle bu projenin ülkenin enerji sektörü için çok önemli olduğu vurgulandı.

AVRUPA'NIN GAZ PROBLEMİ
Avrupa'da yaşanan gaz problemine de dikkat çekilen haberde, Türkiye'nin bulduğu Karadeniz doğal gazının "Avrupa gaz piyasası için iyi bir potansiyel" olabileceği belirtildi. Bunun en büyük nedeni ise Rusya'nın boru hatlarını kapatmasıyla başlayan tedarik problemleri.

İngiliz Financial Times: Türkiye, büyük Karadeniz doğal gaz keşfinde ilk teslimatı yapacak


Haberde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin'in "Mevcut piyasa koşullarında müşteri bulmakta zorlanmayacağımızı düşünüyorum." açıklamasına yer verildi.

GÜNDE 40 MİLYON METREKÜP
Karadeniz'deki gaz rezervinin kapasitesiyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

Eylül ayında yedi kuyu daha faaliyete geçtiğinde günde 10 milyon metreküp gaz üretimi başlayacak. Bu, Türkiye'nin geçen yılki toplam gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 7'sine tekabül ediyor.

Projenin ilk fazı için 1,8 milyar dolar harcayan Türkiye Petrolleri, önümüzdeki yıllarda üretimini artırmayı planlıyor. Üretim, tam kapasite çalıştığında günde 40 milyon metreküpe ulaşacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu