Son Dakika
banner1

Hamas İsrail savaşında son durum kudretli Demir Kubbe çöktü Lübnan İsrail çatışması yeniden başladı

Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu İsrail'i şoke etti. Ülkede adeta hayat durdu. Ağır kayıp veren İsrail, onlarca savaş uçağıyla Gazze'yi bombalıyor. Her iki tarafta ölü ve yaralı sayısı her geçen saat artıyor. İsrail ordusu, Lübnan'dan fırlatılan iki rokete yanıt olarak topçu atışlarıyla bölgeyi yeniden vurdu. Hamas-İsrail savaşında son durum.

DÜNYA 08.10.2023, 11:17
Hamas İsrail savaşında son durum kudretli Demir Kubbe çöktü Lübnan İsrail çatışması yeniden başladı
Hamas İsrail'e karşı son yılların en büyük saldırısını düzenledi. Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları, karadan denizden ve havadan çok sayıda noktadan dün sabah "Aksa Tufanı" isimli kapsamlı operasyon başlattı.

İlk 20 dakikada 5 bin roket ateşleyen Hamas militanları, sınırı geçip kasaba ve yerleşim yerlerine sızdı, karakolları bastı, çok sayıda asker öldürüp üst düzey komutanlar ve askerleri esir aldı. 

Havadan karadan denizden geldiler
Sabah saatlerinde İsrail'in güney kentlerine paramotorla iniş yaparak gelen Hamas üyelerinin görüntüleri görenleri dünyayı şaşkına çevirdi. Hamas ayrıca drone saldırılarıyla çok sayıda tankı etkisiz hale getirdi, askeri tesisleri vurdu, görüntüleri de anında sosyal medyaya servis etti.

Demir Kubbe işe yaramadı
İsrail içinde Gazze Şeridi yakınlarındaki yerleşim yerlerinin yanı sıra Usdud (Aşdod), Askalan (Aşkelon), Birüssebi'de (Berşeva) saldırı sirenleri çaldı. Gazze Şeridi'nden uzakta büyük kentler Tel Aviv ve Kudüs'te de saldırı sirenleri çaldı. İsrail'e ait hava savunma sistemi Demir Kubbe'ye karşın çok sayıda kasabaya roket yağdı. 

Yorumlar (0)