Son Dakika
banner1

HAMAS'ın bıraktığı kadın İsrail'in gözünü korkuttu.. Aşağıda örümcek ağı gibi tüneller var

Hamas, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğu ile iki rehineyi serbest bıraktığını duyurdu. İsrail Başbakanlık ofisi serbest bırakılan rehinelerin 79 yaşındaki Nurit Yitzhak ve 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz olduğunu doğruladı.

DÜNYA 24.10.2023, 15:08
HAMAS'ın bıraktığı kadın İsrail'in gözünü korkuttu.. Aşağıda örümcek ağı gibi tüneller var

Basına dağıtılan görüntülerde serbest bırakılan iki kadının sedye ile ambulansa alındığı görülüyor. Rehinelerin Hamas’tan teslim alınarak İsrailli yetkililere teslim edilmesinde Uluslararası Kızılhaç çalışanları rol oynadı. İsrail, Uluslararası Kızılhaç ve Mısır’a teşekkür etti.

Two Israeli hostages, Nurit Cooper, 79, and Yocheved Lifshitz, 85, released  from Gaza | The Times of Israel

Tel Aviv açıklamasında “tüm rehinelerin İsrail’e geri dönmesi için” çalışıldığı açıklanıyor. Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın yayınladığı videoda, iki rehinenin nasıl sağlık görevlilerine teslim edildiği de görülüyor.

iki kadına yiyeceğin yanında sıcak içecek verildiği de görülüyor. Videonun sonunda, 85 yaşındaki Yocheved Lifschitz, kamuflajlı ve yüzü kapalı bir kişi ile el ele tutuşuyor ve sağlık görevlilerine teslim edilmeden önce de geri dönerek aynı savaşçının elini sıkıyor.

GAZZE'NİN ALTI ÖRÜMCEK AĞI GİBİ TÜNELLERLE ÇEVRİLİ

Hamas tarafından serbest bırakılan iki esirden biri olan Yocheved Lifschitz bugün düzenlediği basın toplantısında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Tekerlekli sandalyede oturan 85 yaşındaki kadın kaçırıldığı sırada sopalarla dövüldüğünü ancak esaret altındayken kendisine iyi davranıldığını söyledi. Bir doktorun kendisini ve diğer tutukluları iki ila üç günde bir ziyaret ettiğini anlatan Lifschitz, "Bize iyi davrandılar. Kendilerinin Kur'an'a inanan ve bize zarar vermeyecek kişiler olduklarını söylediler" dedi.

Lifschitz kendisini kaçıran kişilerin onu Gazze'ye götürdüklerini ve örümcek ağına benzeyen tünellerde kilometrelerce yürüttüklerini söyledi ve Hamas tehdidini yeterince ciddiye almadığı için İsrail ordusunu eleştirdi.

Yorumlar (0)