Son Dakika
banner1

Haham Zalman : İsrail'in vahşeti Tanrıya ve Tevrata saygısızlık

'Tanrı'nın ismine korkunç bir saygısızlık' - Satmar Rebbe İsrail karşıtı protestocuları kınadı

DÜNYA 15.11.2023, 10:21
Haham Zalman : İsrail'in vahşeti Tanrıya ve Tevrata saygısızlık

Büyük bir hasidik grup olan Satmar, aşırı muhafazakarlığı ve Siyonizm karşıtlığıyla tanınıyor. Merkezi İkinci Dünya Savaşı sonrasında New York'ta bulunan kuruluş, güçlü bir Yidiş eğitim ve medya sistemine sahiptir.

Münzevi Satmar hasidik grubunun lideri , "Satmar Rebbe" olarak bilinen Haham Zalman Teitelbaum, Neturei Karta grubunu son zamanlardaki davranışlarından, özellikle de "İsrail düşmanlarıyla" birlikte protestolara katılmalarından dolayı alenen kınadı.

Hasidic rabbi assails Trumpism rampant among the Orthodox – The Forward

Rebbe'nin sosyal medyada paylaşılan konuşmasında, "Kutsal Tevrat ve Tanrı'nın adı adına katilleri desteklemek, Tanrı'nın adına korkunç bir saygısızlıktır" ifadelerine yer verildi. Grubu, geleneksel değerlerden ve sınırlardan yoksun oldukları ve Tevrat rehberliği olmadan hareket ettikleri için eleştirdi.

Geçen hafta aşırı mezhebin üyeleri Cenin'i ziyaret ederek Filistin İslami Cihad ve El Fetih liderleriyle görüştü. Ziyareti sosyal medyada paylaşan paylaşıma göre, Neturei Karta temsilcileri şunları söyledi: "Biz bir arada, barış içinde yaşamak istiyoruz, Yahudi kardeşlerimiz de bunu istiyor. Hepimizin işgale karşı kararlı bir şekilde durmamız temelinde."

Satmar Rebbe Condemns Neturei Karta for Supporting Hamas Murders | The  Jewish Press - JewishPress.com | David Israel | 29 Heshvan 5784 – Monday,  November 13, 2023 | JewishPress.com

Aşırı grubun üyeleri ayrıca New York'ta İsrail karşıtı protesto gösterileri düzenledi ve zaman zaman Yahudi karşıtı pankartlar açıldı.

Büyük bir hasidik grup olan Satmar, aşırı muhafazakarlığı ve Siyonizm karşıtlığıyla tanınıyor. Merkezi İkinci Dünya Savaşı sonrasında New York'ta bulunan kuruluş, güçlü bir Yidiş eğitim ve medya sistemine sahiptir. Liderlik 2006 sonrasında Moshe Teitelbaum'un her biri ayrı toplulukları denetleyen oğulları Aaron ve Zalman Leib arasında bölündü.

Neturei Karta, 1938'de Kudüs'te kurulmuş, Siyonizm'e karşı çıkan ve İsrail'in "barışçıl bir şekilde parçalanmasını" savunan, Yahudi devletinin Mesih'i beklemesi gerektiğine inanan ve Kudüs'ün Mea Shearim ve Ramat Beit Shemesh Bet'te önemli varlıkları bulunan bir haredi Yahudi grubudur .

Yorumlar (0)
12
az bulutlu