Son Dakika
banner1

Gerilim tırmanıyor! ABD, Irak'ta İran tesislerini vurdu

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, ABD askeri güçlerinin Irak'ta bulunan İran destekli milis gruplara ait üç tesise saldırdığını belirtti.

DÜNYA 24.01.2024, 12:30
Gerilim tırmanıyor! ABD, Irak'ta İran tesislerini vurdu


ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, Başkan Biden'ın talimatıyla ABD'nin, Irak'ta İran destekli milis grupların kullandığı 3 tesisi vurduğuna dairbir yazılı açıklama yayınladı.

"Bir dizi tırmandırıcı saldırıya doğrudan yanıt"

Saldırıları "gerekli" ve "orantılı" şekilde niteleyen Austin, "Bu saldırılar, İran destekli milislerin Irak ve Suriye'de ABD ve Koalisyon personeline yönelik bir dizi tırmandırıcı saldırıya doğrudan yanıt olarak veriliyor." ifadesini paylaştı.

"İran destekli saldırılar durdurulmalı"

Austin, ABD'nin çıkarlarını savunmak için gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini belirterek, bölgedeki çatışmaları tırmandırmaya çalışmadıklarını öne sürdü ve İran destekli saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Irak'taki yerel basında çıkan haberlerde de, ABD'ye ait uçakların, Babil'in Curf el-Sahar bölgesinde bulunan Haşdi Şabi'ye ait askeri fakülteyi bombaladığı belirtilmiş, saldırıda ölü ve yaralıların bulunduğu bildirilmişti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu