Son Dakika
banner1

Gazze’de ateşkes sonrası siviller evlerine dönüyor!

49 günden bu yana İsrail’in bombardımanı altında olan Gazze’de sonunda ateşkes sağlandı. 4 günlük ateşkesin başlamasının ardından okullara ve hastanelere sığınan sivil vatandaşlar, evlerine dönüyor. İsrail, Gazze’ye olan saldırıları 4 gün süre ile durduracak.

DÜNYA 24.11.2023, 11:30
Gazze’de ateşkes sonrası siviller evlerine dönüyor!

İsrail ve Hamas arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmaların 49. gününde rehine takası anlaşması sağlanarak 4 gün ateşkes sağlandı. 4 gün boyunca Gazze’ye insani yardımların girişine ve yakıt yardımının girişine izin verilecek.

Çatışmalara insani aranın verilmesinin ardından Gazze Şeridi'ne en yakın İsrail şehri olan Sderot'un açıklarında duyulan silahlı çatışma, şiddetli patlama seslerinde azalma olduğu görüldü.

Öte yandan İsrail’in Gazze Şeridi’nin dışına konuşlandırdığı tanklarının bölgedeki hareketliliği devam etti.

Filistinliler yurtlarına dönüyor

Çatışmalara insani aranın başlamasının hemen ardından okullara ve hastanelere sığınan Han Yunus kentindeki Filistinli siviller, evlerine dönmeye başladı.

Dönüş yolundaki Filistinlilerin bitkin halleri, çocukların ise yüzlerindeki tebessüm dikkat çekti.

İnsani yardımların girişi başlayacak

Bir diğer yandan uzlaşmaya aracı olan Katar’ın Dışişleri Bakanlığının açıkladığı anlaşmanın planına göre, İsrail ve Hamas'ın Gazze Şeridi'nde saat 07.00'den (TSİ 08.00) itibaren çatışmaları durdurmasından sonra Refah Sınır Kapısı'ndan insani yardımların Gazze Şeridi'ne girişinin başlaması planlanıyor.

Birleşmiş Milletlerin (BM) yaptığı açıklamalara göre, İsrail'in tam ablukaya aldığı ve aralıksız saldırdığı Gazze Şeridi'nde 1,7 milyon insan yerinden edildi. İnsani felaket ve yıkım boyutunun ağır olduğu Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve kuzeybatısında kaldığı belirlenen on binlerce Filistinli için yardımların gönderilmesine dair henüz bir plan açıklanmadı.

Esirlerin takası

Taraflar arasında varılan anlaşma sonucuna göre, Gazze’de bulunan İsrailli esirlerden birinci gün serbest bırakılacak aynı ailelerden 13 İsrailli kadın ve çocuk yerel saatle 16.00'da Refah Sınır Kapısı'na doğru hareket edecek.

Öte yandan alınan karara göre Uluslararası Kızılhaç Komitesi, esirlerin teslim edilmesini sağlayacak.

Kızılhaç Komitesi, "kendilerinin müzakerelere taraf olmadığını ancak tarafların uzlaştığı insani anlaşmalarda tarafsız aracı olarak uygulanması için rol alabileceklerini" açıkladı.

Kızılhaç Komitesi, planların rotası, kaç kişi veya diğer detaylar konusunda herhangi bir söz sahibi olmadıklarını yalnızca uygulama aşamasını üstlendiklerini aktardı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu