Son Dakika
banner1

Gazze'de 32 İsrail askeri öldürüldü, İsrail'de isyan var

İsrail medyası kara operasyonunun tam bir fiyasko olduğunu idida etti. Gazetelerde bütün olup bitenlerin sorumlusu olarak Netanyahu gösterildi.

DÜNYA 06.11.2023, 10:18
Gazze'de 32 İsrail askeri öldürüldü, İsrail'de isyan var

İSRAİL ORDUSUNDA İNTİKAM DEPREMİ

Üst düzey bir İsrail Silahlı Kuvvetleri yetkilisinin, yedi ay önce sosyal medyada kendisi hakkında dile getirdiği eleştiriler nedeniyle tugayındaki bir yedek askerin görevden uzaklaştırılması emrini verdiği bildirildi.
Kanal 12'nin haberine göre, Hermon Tugayı komutanı Albay Avinoam Emunah, yetkisini yedek askerden intikam almak için kullandı. IDF olayla ilgili yorum yapmadı.

Biden yönetiminin İsrail'e verdiği sınırsız desteğe tepkiler devam ediyor. Ülke basını tarafından 'İsrail çatlağı' olarak anılan tepkiler son dönemde iyice artmış durumda. Son olarak Temsilciler Meclisi ve Senato'daki 58 Demokrat, Dışişleri Bakanı Blinken’ı İsrail’e baskı yapmaya davet eden bir mektup kaleme aldı. İsrailliler ise Tel Aviv'de ateşkes için yürüdü.

Dünya halkları Gazze için ayakta
İSRAİL BASINI ADINI KOYDU: FİYASKO

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sürerken ülkede eleştiri okları Netanyahu'yu işaret etmeye devam ediyor. '7 Ekim Fiyaskosundan Yeni Bir İsrail Siyasi Düzeni Yükselecek' manşetini atan İsrail merkezli Haaretz gazetesi ülkedeki yeni dönemi yazdı.
İsrail istihbaratının bu derecede başarısız olduğu ve bu kadar çok kayıp verdiği son sefer, neredeyse 50 yıl önce, Mısır ve Suriye'nin Yom Kippur'da İsrail'i işgal ettiği gündü. Meir, 1973 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonraki yıl 1974'te başbakanlıktan istifa etti. Bu durumun hatırlatıldığı yazıda 'Yom Kippur Savaşı'nın teşvik ettiği siyasi değişime benzer şekilde, 7 Ekim, Likud hareketinin uzun saltanatının sonunu getirecek' denildi.

Yossi Verter'in kaleme aldığı yazıda 'Yeni İsrail hükümetinde aşırılıkçıların yeri olmayacak' yorumuna yer verildi.

Netanyahu'dan son dakika ateşkes açıklaması! Hamas'tan yanıt!

İsrail'in, Filistin'deki katliam saldırıları 29. gününde. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'deki ateşkesle ilgili yaptığı açıklamada, Gazze'deki esirler serbest bırakılmadıkça ateşkes yapmayacaklarını açıkladı.

İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'de onlarca yıldır yaptığı katliamlarına yeniden başladı.

Filistin'de 7 Ekim'den bu yana 4 bin 800'ü çocuk olmak üzere 9 bin 770 kişi hayatını kaybederken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'deki ateşkesle ilgili yaptığı açıklamada, Gazze'deki esirler serbest bırakılmadıkça ateşkes yapmayacaklarını açıkladı.

Hamas'a bağlı İzzeddin Kassam Tugayları, Netanyahu'nun ateşkes açıklaması sonrası İsrail'in güneyindeki Sderot şehrini havan toplarıyla bombaladı. Şehirde sirenler çalıyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, dün gece yaptığı açıklamada Gazze Şeridi’ni tam olarak kuşattıklarını belirterek, “Bugün, Gazze’nin kuzeyi ve Gazze’nin güneyi var” dedi. Öte yandan Gazze’de süren kara operasyonunda ölen 32 asker dahil olmak üzere şu ana kadar 346 İsrailli askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

HAMAS: EN AZ 60 REHİNE KAYIP

-Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail’in saldırıları dolayısıyla 60’dan fazla rehinenin “kayıp” olduğunu duyurdu. Saldırılar sonucu enkaz altında kalan 23 rehinenin cesedini bulduklarını söyleyen Ubeyde, “geri kalanlara büyük ihtimalle hiçbir zaman ulaşamayacaklarını” belirtti. İsrail, Hamas sözcüsünün açıklamalarını doğrulamadı.

ABD’DEN İSRAİL’E TAVSİYE ‘KÜÇÜK BOMBA KULLANIN’

- Gazze’deki insani felakete rağmen, “Hamas’a fayda sağlayacağı” gerekçesiyle ateşkese karşı olan ABD yönetiminin, sivil kayıpları azaltmak için İsrail’e “küçük bombalar kullanmayı” tavsiye ettiği iddia edildi. Amerikan New York Times gazetesine konuşan ABD’li yetkililer, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın İsrail’e “Gazze Şeridi’ndeki askeri harekâtında sivil kayıplarını azaltmak için daha küçük bombalar kullanmak” da dahil olmak üzere bazı tavsiyelerde bulunduğunu belirtti.

NETANYAHU, ATEŞKES ŞARTINI AÇIKLADI

Netanyahu, İsrail'in güneyindeki bir hava üssüne yaptığı incelemelerin ardından Gazze'deki saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail Başbakanı, Filistinli grupların elinde olan esirler serbest bırakılmadıkça ateşkes olmayacağını, bunu da "hem düşmanlarına hem de dostlarına" söylediklerini dile getirdi.

Netanyahu, 3 Ekim'de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Tel Aviv'de yaptıkları görüşmenin ardından da benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Yorumlar (0)