Son Dakika
banner1

El Kassam çok sayıda İsrail askerini öldürdü.. İşte saat saat çatışmalar

"El-Kassam", Gazze'nin doğusundaki şiddetli çatışmalarda çok sayıda İsrail askerinin öldürüldüğünü duyurdu ve işgal, "Kemal Edvan" Hastanesinin müdürü ve personelini tutukladı

DÜNYA 13.12.2023, 10:53
El Kassam çok sayıda İsrail askerini öldürdü.. İşte saat saat çatışmalar

Hamas hareketinin askeri kanadı olan “El Kassam Tugayları”, 12 Aralık 2023 Salı günü, çok sayıda İsrail askerinin öldürüldüğünü ve El-Şeytan'daki askeri araçların hedef alındığını duyurdu. Gazze Şehri'nin doğusundaki Shujaiya mahallesi ve Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehri, "Gazze Sağlık" duyurusunu yaparken; Kuzey kesimdeki Kamal Adwan Hastanesi'ne baskın düzenleyen işgal güçlerinin tutuklanması, hastane müdürü Ahmed Al-Kahlot ve tüm hastane görevlilerinin gözaltına alınması hakkında tıbbi personel.

Bu arada, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde direniş grupları ile işgal güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, özellikle Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve Gazze Şehri'nin doğusunda şiddetli topçu ve füze bombardımanları devam ediyor.

El-Kassam dedi ki: Telegram hesabından yayınladığı açıklamada, “Şücaiye mahallesindeki savaş hatlarından döndükten sonra El Kassam Mücahidleri, aralarında King's Commander tankı ve içinde 3 askerin bulunduğu bir asker taşıyıcının da aralarında bulunduğu 7 askeri aracı mermilerle ve anti-zırh cihazlarıyla hedef aldıklarını bildirdi. mürettebatının ortadan kaldırılması."

El Kassam'ın açıkladığı gibi: Üyeleri "bir tankın (Baz 3) mürettebatını kurtarmaya çalışan ve birçoğunu öldüren kurtarma ekibi askerleriyle çatıştı."


Bu bağlamda “El-Kassam” ifadesine yer verilmiştir. Militanları, "RPG mermisi olan bir Siyonist keskin nişancıyı hedef aldı ve düşman (İsrail) güçleriyle yaya olarak çeşitli bölgelerde sıfır mesafeden şiddetli çatışmalara girdi."

Ayrıca Shuja'iya'da sıfır mesafeden yaşanan çatışmaların "11 Siyonist askerin doğrudan öldürülmesi, ölen askerlerin bir kısmının teçhizat ve eşyalarına el konulması, bazılarının ise ölümü ve yaralanmasıyla" sonuçlandığı belirtildi.

Ayrı bir açıklamada El Kassam şunları söyledi: Militanları "Han Yunis şehrinin doğusunda 10 askerden oluşan bir Siyonist gücünde iki anti-personel füze-televizyon cihazını patlatmayı başardı ve onları ölü ve yaralı bıraktı."

EN SON GÜNCELLEMELER:

12 Aralık Salı, 23:20 (GMT+3)

El Kassam Tugayları: Şartlı esir değişimi olmadan hiçbir İsrailli tutuklu Gazze'den canlı çıkamayacak.

FİLİSTİN KRONİK MUHABİRİ:

İsrail, Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye bölgesindeki Eski Gazze Caddesi'ndeki yerleşim alanlarını bombalıyor.

Yoğun çatışma sesleriyle birlikte doğu Han Yunus'ta yoğun İsrail bombardımanı.

12 Aralık Salı, 22:00 (GMT+3)

PENTAGON: Yemen saldırıları uluslararası çözüm gerektiren uluslararası bir sorundur.

WSJ: İsrail, Gazze Şeridi'ndeki tünellere deniz suyu pompalamaya başladı.


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Gazze'deki durumu çökme noktasının çok ötesinde olarak nitelendirdi.

GAZZE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: İsrail'in Orta Gazze'deki Bureij mülteci kampında bulunan Bur'i ailesini hedef alan saldırısının ardından çok sayıda ölü ve yaralı Mescid-i Aksa Hastanesi'ne ulaştı.

12 Aralık Salı, 21.00 (GMT+3)

İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un batısındaki bir evi hedef alan saldırısında çok sayıda Filistinli yaralandı.

İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki Jabaliya mülteci kampını hedef aldığı yoğun bombardıman.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye bölgesinde ilerleme girişimini yenileyen İsrail işgal güçleri ile El Kassam Tugayları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

12 Aralık Salı, 20:00 (GMT+3)

AVUSTRALYA, KANADA, YENİ ZELANDA: Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkını ve Gazze Şeridi'nde kalıcı bir ateşkes sağlanmasına yönelik acil uluslararası çabaları destekliyoruz.

REUTERS: Reuters, ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun İsrail-Filistin çatışmasına uzun vadeli bir çözüm bulmak için katı hükümetini değiştirmesi gerektiğini söylediğini aktardı.

ÜST HAMAS YETKİLİ: İsrail 48 saat içinde 25 katliam gerçekleştirdi.

El Cezire: İsrail'in Refah'taki Şabura kampındaki bir eve düzenlediği baskında öldürülen Filistinlilerin sayısı sekize yükseldi.

EL KASAM TUGAYLARI:

“Cebaliya kampının batısındaki savaşın ön saflarından döndükten sonra, El Kassam savaşçıları geçen Salı günü güçlendirilmiş bir Siyonist piyade birliğine yönelik kesin bir pusu kurduklarını bildirdi.

“Kendilerine karşı iki anti-personel patlayıcıyı patlatmayı başardılar ve daha sonra onları yakın mesafeden bitirerek düzinelerce askeri öldürüp yaraladılar.


“İki gün sonra Siyonist bir piyade kuvveti, Birket Abu Rashid yakınlarında birkaç savaşçının tahkim edildiği bir binaya doğru ilerledi.

Binanın kapısını havaya uçuran ve içeri giren savaşçılar, el bombaları ve silahlarla onları hedef aldı ve onları bir yerden bir yere takip etti. Savaşçılar 15 askerin öldürüldüğünü doğruladı.”

12 Aralık Salı, 19:00 (GMT+3)

İSRAİL ORDUSU: Gazze'de iki tutuklunun cenazesine ulaştık ve özel operasyonda İsrail askerleri yaralandı. Ne Hamas ne de El Kassam Tugayları, İsrail ordusunun Gazze'de İsrailli tutukluların cesetlerini bulduğunu doğrulamadı.

KAN: Tel Aviv, Kızıldeniz'deki Husi tehdidine karşı koymak için uluslararası koalisyon içerisinde bir çalışma grubu oluşturmaya çalışıyor.

El Cezire: El Kassam Tugayları üyeleri ile Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebeliye'ye giren İsrail güçleri arasında şiddetli çatışmaların olduğu bildiriliyor ve işgalin Cebeliye kampını düzinelerce top mermisi ile hedef aldığı da belirtiliyor.

12 Aralık Salı, 18:20 (GMT+3)

FİLİSTİN KRONİK MUHABİRİ: Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'taki Şabura kampındaki Ebu Reyaş ailesinin evine işgalcilerin düzenlediği bombalı saldırı sonucu 8 Filistinli öldü, onlarcası da yaralandı.

El Kassam Tugayları: Han Yunus'un doğusundaki El Karara kasabasında savaşçılarımız işgal gücüyle çatıştı ve “5 tanesini vurarak öldürdüler veya yaraladılar.

El Kassam Tugayları: Savaşçılarımız, 114 mm kısa menzilli “Rajoum” füze sistemi ile düşmanın Gazze şehrinin güney aksındaki saha komuta karargahını hedef aldı.

12 Aralık Salı, 17:30 (GMT+3)

NETANYAHU: İsrail'in savaş sonrası Gazze konusunda Washington ile bir anlaşmazlığı vardı ve İsrail'in savaştan sonra Şeridi'nin “terörizmi destekleyen veya finanse edenler tarafından” yönetilmesine izin vermeyeceğini söylüyordu.

İRAN FM: ABD, “Gazze'de kadın ve çocukların öldürülmesini açıkça destekliyor.” Tel Aviv ve Washington "Hamas hareketini ortadan kaldıramayacak ve rehineler savaşla serbest bırakılmayacak."

12 Aralık Salı, 16:45 (GMT+3)

El Cezire: Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehrinin merkezinde İsrail insansız hava aracının saldırısı sonucu bir Filistinli öldürüldü.

SUUDİ FM: Filistin'de yaşananlar tüm uluslararası sözleşmelere aykırıdır


El Cezire: Gazze Şeridi'nin güneyinde Han Yunus'un doğusunda direnişle işgal güçleri arasında makineli tüfekler ve ağır silahlarla çatışmalar yaşanıyordu.

El Cezire: Son 24 saatte Gazze'deki çatışmalarda yaralanan 38 İsrail askeri tedavi altına alındı.

AL-KASSAM: Mücahitlerimiz Şicaiya mahallesinde 7 askeri aracı top mermisi ve anti-zırh cihazlarıyla hedef aldı. Mücahidlerimiz bir asker gemisini hedef aldı ve mürettebatından 3 kişiyi öldürdü. Mücahidlerimiz düşmanla birçok bölgede sıfır mesafeden şiddetli çatışmalara girişmiş ve 11 Siyonist askerin öldürüldüğünü doğrulamıştır.

FİLİSTİN KRONİK MUHABİRİ: İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrinde bir evi bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli yaralandı.

KIRBY: Kızıldeniz'deki ticari nakliyeyi korumak için birçok ülkeyle çalışıyoruz.

El Kassam Tugayları: Han Yunus şehrinin doğu ve kuzey eksenlerine giren İsrail işgalci kalabalığını havan toplarıyla bombaladı.

THE GUARDIAN: ABD Kongresi'ne Ensarallah'ın “terör örgütü” olarak sınıflandırılması yönünde baskı yapılıyor.

12 Aralık Salı, 15:30 (GMT+3)

KIRBY: İsrail tarafı sivil kayıplarına ve "sivil altyapıya verilen zararın sınırlandırılmasına" ilişkin bir mesaj aldı.

HAMAS: Netanyahu'nun Filistin Yönetimi'ne saldırı yönündeki açıklamaları, onun Gazze ve Batı Şeria'daki halkımızı hedef alma niyetini doğruluyor.

WASHINGTON POST (ABD'li yetkililerden alıntı): Hamas'ı yok etme hedefi, masum insanların gereksiz yere öldürülmesini haklı çıkarmaz.

KAN: Hizbullah, İsrail'in kuzeyindeki Bar'am kasabasındaki askeri bölgeye tanksavar füzesi fırlattı.

FİLİSTİN KRONİK MUHABİRİ: İsrail'in Gazze'deki Al-Daraj mahallesindeki iki eve ve Gazze Şeridi'nin merkezindeki Al-Zawaida'daki iki eve düzenlediği baskınlarda çok sayıda Filistinli öldürüldü ve diğerleri de yaralandı.

REUTERS: Reuters'in diplomatlara aktardığı bilgilere göre yarın Çarşamba günü Paris'te İsrail dahil 20'den fazla ülkeden yetkililerin katılımıyla Hamas hareketine sağlanan fonun sınırlandırılması konusunda bir toplantı düzenlenecek.

GAZZE SAĞLIK BAKANLIĞI: İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den itibaren devam eden soykırımında 18.412 Filistinli öldürüldü, 50.000'den fazla kişi de yaralandı. Filistin ve uluslararası tahminler, ölen ve yaralananların çoğunluğunun kadın ve çocuklar olduğunu söylüyor.

12 Aralık Salı, 14:20 (GMT+3)

ABD'Lİ YETKİLİLER: Washington, İsrail'in kara saldırısından Hamas liderlerini takip etmeye yönelmesini bekliyor.

KANAL 12: Savaşın ardından birçok İsrailli Portekiz'e sığınma talebinde bulundu.

El Cezire: İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un merkezinde sivil bir aracı hedef alan bombardımanında Filistinliler öldü ve yaralandı.

EL KUDÜS TUGAYLARI: Gazze Şeridi'nin güneyinde Han Yunus'un doğusundaki Al-Taqadum ekseninde “Bir asker taşıyıcı ve iki Siyonist askeri araç” Tandem toplarıyla hedef alındı.

12 Aralık Salı, 13:00 (GMT+3)

NORVEÇ DENİZCİLİK DERNEĞİ: Strinda'ya yapılan saldırı, Kızıldeniz'deki sivil denizciliğin güvenlik durumu açısından tehlikeli bir gelişmedir.

KUVEYT HASTANESİ MÜDÜRÜ (El Cezire'ye): Gazze'de bir insani felaket yaşanıyor ve yüzlerce hasta hastanelerde basit sebeplerden dolayı ölüyor. Hastane müdürü, salgın hastalıkların ve birçok hastalığın geniş çapta yayıldığını sözlerine ekledi.

12 Aralık Salı, 12:10 (GMT+3)

SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR: Al Awda Hastanesi'nden gelen raporlar dehşet verici.

KAN (Netanyahu'dan alıntı): İsrail, Filistin Yönetimi ile savaş olasılığına hazırlanıyor.

El Cezire: İsrail ordusunun savunması, Gazze Şeridi'nden fırlatılan füze salvosunun ardından kuzey Gazze bölgesinde altı müdahale gerçekleştirdi.

KAN: İsrail hava savunması, Lübnan'dan El Malikiye'deki bir askeri bölgeye ve Yukarı Celile'deki Hula Ovası'na fırlatılan füzeleri önledi.

GAZZE SAĞLIK BAKANLIĞI: İsrail işgal güçleri, birkaç gün boyunca kuşatma ve bombalamanın ardından Kamal Adwan Hastanesi'ne baskın düzenledi.

12 Aralık Salı, 11:00 (GMT+3)

İSRAİL MEDYA: Ensarallah grubunun bombaladığı gemi Aşdod'a doğru gidiyordu.

Kudüs Tugayları: Savaşçılarımız bugün şafak vaktinden itibaren İsrail askerleriyle şiddetli çatışmalara giriyor.

NETANYAHU: Gazze savaştan sonra askeri yönetimimiz altında olacak.

GAZZE'DEKİ EL-NAJJAR HASTANESİ MÜDÜRÜ: Çocuklar arasında çiçek hastalığının yayılması. Her gün yaklaşık 1.500 bağırsak hastalığı vakası alıyoruz.

12 Aralık Salı, 10:00 (GMT+3)

ANSARALLAH: Ensarullah Hareketi'nin askeri sözcüsü, İsrail'e giden bir Norveç gemisinin deniz füzesiyle hedef alındığını doğruladı. Gemi mürettebatının uyarılara yanıt vermeyi reddetmesi üzerine Yemen deniz kuvvetlerinin askeri operasyonu düzenlediğini söyledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu