Son Dakika
banner1

Dünya ayağa kalktı:Kıyamet silahı korkusu! 'Putin'in son ve en iyi umudu'

Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştirme planları dünden bu yana dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri oldu. İngiliz medyası 'kıyamet silahı' olarak adlandırdığı nükleer silahın Putin'in son ve en iyi umudu olabileceğini öne sürerken, Beyaz Saray böyle bir silahın şu anda çalışır durumda olmadığını duyurdu.

DÜNYA 16.02.2024, 12:11
Dünya ayağa kalktı:Kıyamet silahı korkusu! 'Putin'in son ve en iyi umudu'

Amerika'da panik çıkartan Putin'in kıyamet silahı belli oldu

Dünya, Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştirme planları çalkalanıyor. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner, dün Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştirme planlarını içerdiği bildirilen bilgilerin gizliliğinin kaldırılması konusunda çağrıda bulundu.

ABD 'ULUSAL GÜVENLİK TEHDİDİ' DEDİ, İNGİLTERE 'KIYAMET SENARYOSU'

ABD istihbaratının 'ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi' olarak tanımladığı iddia, dünya gündemine bomba gibi düştü. Bugün İngiliz medyasında yer alan analizlerde Rusya'nın uzay hamlesi 'bir kıyamet senaryosu' olarak değerlendirildi.
Dünya ayağa kalktı: Kıyamet silahı korkusu Putinin son ve en iyi umudu

MODERN YAŞAMI NEREDEYSE İMKANSIZ HALE GETİREBİLİR

Putin'in yeni planının sadece ABD ve Avrupa'yı değil, Rusya'nın müttefikleri Çin ve Hindistan'ı da aynı derecede dehşete düşüreceğini iddia eden Dailymail gazetesi, kıyamet silahının tüm iletişim ağlarını, askeri savunma sensörlerini yok edebileceğini ve dünyadaki modern yaşamı neredeyse imkansız hale getirebileceğini yazdı.

DEHŞET VERİCİ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKABİLİR

Uzaydaki bir savaş durumunda havaya uçurulan uyduların parçalarının Dünya'ya düşmesi gibi önemli bir risk olduğunu ve bu parçaların yoğun nüfuslu bölgelere denk gelmesi durumunda sonucun dehşet verici olduğunu yazan Dailymail, Rusya'nın böyle bir adım atması durumunda askeri sistemleri büyük ölçüde uzay teknolojisine dayanan Hindistan veya Çin de bunu kendilerine doğrudan bir saldırı olarak algılayabileceğini öne sürdü.
 

Dünya ayağa kalktı: Kıyamet silahı korkusu Putinin son ve en iyi umudu


Uzayda başlatılacak bir savaşın 'deli işi' olduğunu yazan gazete, Rusya Devlet Başkanı Putin'in darbe ya da Lahey'e teslim edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında 'son ve en iyi umudu' olduğuna inandığı kıyamet silahına sarılabileceğini iddia etti.

BEYAZ SARAY VE KREMLİN'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD istihbarat yetkililerinin Rusya’nın bu kabiliyeti elde ettiğine dair bilgiye sahip olduğunu ancak böyle bir silahın şu anda çalışır durumda olmadığını söyledi.

ABD’li yetkililerin ortaya çıkan teknolojiyle ilgili ellerindeki bilgileri analiz ettiğini ve konuyla ilgili, müttefik ve ortaklarıyla istişarelerde bulunduğunu söyleyen Kirby, “Rusya’nın bu özel kabiliyetin peşinde koşması rahatsız edici olsa da, kimsenin güvenliğine yönelik acil bir tehdit değil” dedi.


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise dünya gündemine bomba gibi düşen iddiayı 'kötü niyetli bir uydurma' olarak değerlendirdi.

Rusya'nın uzaya nükleer savaş başlığı yerleştirmesi pek olası görünmüyor

Analistler, ABD istihbaratının Rusya'nın geliştirmekte olabileceğine inandığı uzay temelli silahın, uyduları vuracak patlayıcı bir nükleer savaş başlığından ziyade, uyduların içindeki elektronikleri kör edecek, bozacak veya kızartacak nükleer enerjili bir cihaz olduğunu söyledi. Perşembe günü.

İstihbarat, Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi istihbarat komitesi Cumhuriyetçi başkanı Temsilci Mike Turner'ın "ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi" konusunda uyarıda bulunan alışılmadık bir açıklama yayınlamasının ardından gün ışığına çıktı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak Reuters'e, Washington'un Rusya'nın nükleer yetenekleri ve uzaya dayalı bir silah geliştirme girişimleriyle ilgili yeni istihbarata sahip olduğunu ancak yeni Rus yeteneklerinin ABD için acil bir tehdit oluşturmadığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Perşembe günü bu görüşü yineleyerek "bu aktif bir yetenek değil" dedi.

Rusya'nın uzay programlarını izleyen analistler, uzay tehdidinin muhtemelen nükleer bir savaş başlığı değil, uydulara karşı bir dizi saldırı gerçekleştirmek için nükleer enerji gerektiren yüksek güçlü bir cihaz olduğunu söylüyor.


Bunlar, sinyal bozucuları, görüntü sensörlerini kör edebilen silahları veya daha ciddi bir olasılık olarak, belirli bir yörünge bölgesindeki tüm uyduların elektronik cihazlarını kızartabilecek elektromanyetik darbeleri (EMP'ler) içerebilir.

İcra Direktörü Daryl Kimball, "Rusya'nın nükleer bir kaynakla çalışan, yörüngeye girdiğinde elektronik savaş yeteneklerine sahip bir sistem geliştirmesi, Rusya'nın nükleer patlayıcı savaş başlığı taşıyan bir silah geliştirdiği teorisinden daha muhtemel" dedi. Silah Kontrol Derneği savunuculuk grubu.

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı'nın 2023 tarihli bir raporunda, Rusya'nın bireysel uyduları hedef almak üzere tasarlanmış bir dizi silah geliştirdiği ve ayrıca "tehdidi tüm uyduların yapılarına kadar genişleten daha yüksek güçlü sistemler" geliştiriyor olabileceği belirtildi.

Kremlin Perşembe günü ABD'nin Moskova'nın uzaydaki yeni nükleer yeteneklerine ilişkin uyarısını "kötü niyetli bir uydurma" olarak nitelendirerek reddetti.

NÜKLEER TEHDİT

Nükleer olmayan uydu karşıtı silahlar yıllardır mevcut.

2021'de Rusya, eski uydularından birinde yıkıcı bir uydusavar füzeyi test ederek ABD, Çin ve Hindistan'ı takip etti ve onu Dünya'nın yörüngesinde kalan binlerce parçaya fırlattı.

Uzayda bir nükleer silahın patlatılması tamamen başka bir konu olacaktır.

Güvenli Dünya Vakfı analistlerinden Brian Weeden, Rusya'nın uzayda nükleer silah patlatması durumunda güvenilirliğini zedeleyeceğini, bunun hem askeri hem de ticari uydular için derin etkileri olabilecek bir olasılık olduğunu söyledi.

Weeden, "Ruslar, BM'de 40 yıl boyunca Amerika'yı uzayı silah haline getirmek ve uzaya silah yerleştirmek istemeleri konusunda eleştirdiler ve bunu asla yapmayacaklarına söz verdiler." dedi.

"Eğer bunu yaparlarsa (uzayda bir nükleer bomba patlatırlarsa), her şeylerini kaybederler. Ukrayna konusunda onları destekleyen ve yaptırımları aşan tüm ülkeler patlama yaşıyor" diye ekledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu