Son Dakika
banner1

CNN : İsrail, Lübnan'a saldırı planlarını ABD'ye iletti

İsrail ordusu, Lübnan'a yönelik saldırı için askeri harekat planlarını onayladığını duyurdu.

DÜNYA 21.06.2024, 11:59
CNN : İsrail, Lübnan'a saldırı planlarını ABD'ye iletti

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) Telegram kanalından yapılan açıklamada, ordunun Lübnan'a yönelik saldırı için askeri harekat planlarını onayladığı belirtildi.

Askeri harekat planlarının Kuzey Askeri Bölge Komutanı Ori Gordin ve Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Oded Basyuk tarafından onaylandığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Durum değerlendirilmesi çerçevesinde, Lübnan’a yönelik askeri harekat planları onaylandı, ayrıca sahadaki birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına devam edilmesi yönünde kararlar alındı” ifadelerine yer verildi.

İsrail, Lübnan'a saldırı planlarını ABD'ye bildirdi: CNN

ABD'li yetkililer Çarşamba günü CNN'e verdiği demeçte, İsrailli yetkililerin ABD'ye, güçlü gruba karşı olası bir saldırıya hazırlık amacıyla kaynakları güney Gazze'den Lübnan sınırlarına kaydırmayı planladıklarını söylediklerini söyledi .

Üç ABD'li yetkili CNN'e verdiği demeçte, ABD'li yetkililerin, İsrail ile Hizbullah arasında topyekün bir savaş olması durumunda İsrail'in kuzeydeki hava savunmasını (çok övülen Demir Kubbe hava savunma sistemi de dahil olmak üzere) alt edebileceği konusunda ciddi endişeleri olduğunu söyledi.


ABD'li yetkililerin söylediğine göre, Demir Kubbe'nin Hizbullah'ın geniş füze ve insansız hava aracı cephaneliğine karşı savunmasız olabileceği yönündeki korkular, İsrail tarafından da kendilerine iletildi. ve Lübnan'a hava saldırısı.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, "En azından bazı" Demir Kubbe pillerinin "bozulacağını değerlendiriyoruz" dedi.

İsrailli bir yetkili, Hizbullah'ın esasen hassas güdümlü silahlar kullanarak geniş çaplı bir saldırı düzenlemesi durumunda bunun daha muhtemel olacağını ve sistemin buna karşı savunmasının zor olabileceğini söyledi. Hizbullah yıllardır İran'dan hassas güdümlü mühimmat ve füze stokluyor ve İsrail de bu konuda defalarca endişelerini dile getiriyor.

Bu ayın başlarında Hizbullah, bir insansız hava aracının İsrail'in kuzeyindeki bir askeri üsse Demir Kubbe bataryasına çarptığını ve hasar verdiğini gösteren bir video yayınladı. İsrail basını bunun sistemin başarılı bir şekilde vurulduğunun belgelenen ilk örneği olduğunu bildirdi.

İsrail ordusu ise sistemde herhangi bir hasar olduğunun farkında olmadığını söyledi. Ancak iki ABD'li yetkili, İsrailli yetkililerin ABD'ye Demir Kubbe'nin özellikle kuzeyde savunmasız olabileceğine inandıklarını ve Hizbullah'ın bugüne kadarki saldırılarının karmaşıklığı karşısında şaşırdıklarını söyledi.

Tehdit hakkında bilgi sahibi bir kaynak, öncelikli endişenin Hizbullah'ın çok sayıda hassas güdümlü mühimmat ve füze kullanması olduğunu söyledi.


Lübnanlı militan grup ayrıca bu hafta, insansız hava aracıyla çekilmiş olduğu iddia edilen ve İsrail'in çeşitli şehirlerindeki hassas İsrail askeri bölgelerini gösteren dokuz dakikalık bir video da yayınladı.

Başka bir ABD'li yetkili, CNN'e topyekun bir savaş durumunda İsrail'in en çok ihtiyaç duyacağı desteğin, ABD'nin sağlayacağı ek hava savunma sistemleri ve Demir Kubbe ikmalleri olacağını kabul etti.

Kongre Araştırma Servisi'ne göre Demir Kubbe İsrail'in savunması için temel teşkil ediyor ve ABD hükümeti programa 2,9 milyar dolardan fazla para harcadı. İsrail Savunma Kuvvetleri, sistemin geçen yıl İslami Cihad tarafından ateşlenen roket salvosu sırasında %95,6 başarı oranına sahip olduğunu, dolayısıyla Hizbullah'ın İsrail'in füze savunmasını alt etmesi durumunda İsrail askeri ve sivillerinin hayatını riske atacağını söyledi.

ABD'li yetkililer, tartışmaların kuzey sınırındaki durumun tehlikeli bir noktaya ulaşmasının ardından gerçekleştiğini söyledi.

Üst düzey bir ABD'li yetkili, ABD'nin İsrail-Hizbullah saldırılarının topyekün bir savaşa dönüşmesini engelleme çabalarına atıfta bulunarak, "Cepheyi bu kadar uzun süre tutmayı başarmamız bile bir mucize" dedi.

Biden yönetiminden bir başka üst düzey yetkili, "Çok tehlikeli bir döneme giriyoruz" dedi. "Küçük bir uyarıyla her şey başlayabilir."

Üst düzey ABD'li yetkili, İsrail ile Hizbullah arasında daha geniş bir savaşın sonuçlarının yıkıcı olabileceğini söyledi. Hizbullah, Hamas'tan kat kat daha büyük, daha karmaşık ve daha yıkıcı bir roket, füze ve insansız hava aracı cephaneliğine sahip. İsrail ordusu, Hizbullah'ın binlerce hassas mühimmat da dahil olmak üzere yaklaşık 150.000 roket ve füzeye sahip olduğunu tahmin ediyor.

İlk üst düzey ABD'li yetkili, İsrail ile Hamas arasında ateşkes anlaşması ihtimalinin azalmasıyla birlikte savaş olasılığının artmaya devam ettiğini söyledi. Eğer bir anlaşmaya varılırsa, İsrail ile Hizbullah arasında ABD elçisi Amos Hochstein tarafından müzakere edilen ve ABD'nin yürürlüğe gireceğine inandığı paralel bir diplomatik anlaşma da var.


Hochstein bu hafta hem Kudüs'ü hem de Beyrut'u ziyaret ederek üst düzey İsrailli ve Lübnanlı yetkililerle görüşerek planını savundu ve tarafları gerilimi daha da artırmaktan caydırdı.

Ancak İsrail ile Hizbullah arasındaki sınır ötesi saldırılar geçen hafta yeni bir zirveye ulaştı ve İsrail, insansız hava aracı videosunun yayınlanmasının ardından Salı günü Hizbullah'ı "topyekün savaş" olasılığı konusunda uyardı.

Tartışmalara aşina olan yetkililere göre, İsrailli yetkililer ABD'ye, özellikle de güney Gazze'deki Refah'taki operasyon sona ererse, ihtiyaç duymaları halinde Hizbullah'a karşı bir saldırı gerçekleştirebilecek kaynaklara sahip olduklarını söyledi ve ABD de aynı fikirde. Yetkililer, İsrail ordusunun Gazze'deki varlığını sürdürmeyi planladığını ancak bölgedeki en şiddetli operasyonlarının Refah'tan sonra büyük ölçüde sona ereceğini söyledi. Yine de ABD'li yetkililer, İsrail'in Gazze için, İsrail'in kaynaklarını Lübnan'la savaşa kaydırmak zorunda kalması durumunda bölgenin bir kez daha militan kontrolü altına girmemesini sağlayacak savunulabilir bir geçiş ve savaş sonrası yönetim planına sahip olduğuna inanmıyor.

ABD'li bir yetkili, ABD'li yetkililerin İsrail'e Hizbullah'a yönelik herhangi bir saldırıya karşı olduklarını açıkça söylemediklerini, ancak eylemlerinin iki tarafın aslında istemediği daha büyük bir savaşa yol açabileceği konusunda onları uyardıklarını söyledi. Yetkili, İsrail'in bir "yıldırım" gerçekleştirebileceğini öne sürdüğünü ancak ABD'nin onları bunun sınırlı bir harekât olarak kalmasını sağlayamayabilecekleri konusunda uyardığını söyledi.

İsrail 'Lübnan'a girme konusunda çok ciddi'

Toplantıyı yakından takip eden bir kaynağa göre, Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ortadoğu'ya yaptığı son ziyarette Arap mevkidaşına İsrail'in Lübnan'a saldırı düzenleme niyetinde olduğunu söyledi.

Söz konusu kişi, "Görünüşe göre onlar (İsrail) Lübnan'a girme konusunda çok ciddiler" dedi. Kaynak, Arap yetkilinin Blinken'e verdiği yanıtın, Hizbullah'ın, İsrail Gazze'deki operasyonlarını durdurana kadar İsrail'e yönelik saldırılarını durdurmayacağını bildirdiği yönünde olduğunu da sözlerine ekledi.


İsrailli yetkililer ABD'ye, saldırıdaki ana hedeflerinden birinin Hizbullah'ı geri püskürtmek, İsrail ile Lübnan arasında bir tampon bölge oluşturmak ve kuzeydeki evlerinden ayrılmak zorunda kalan on binlerce İsrailliye izin vermek olacağını söyledi. sınır ötesi saldırıların geri dönüşü.

Eğer savaş önlenir ve Hochstein'in planı yürürlüğe girerse, benzer şekilde Hizbullah'ın sınırdan yaklaşık altı mil veya on kilometre uzağa çekilmesi söz konusu olacak. Ancak grubun gelecekte geri dönmesini engellemek için İsrail, Hizbullah'ın bölgedeki altyapısını daha da yok etmek isteyebilir.

ABD aylardır İsrail'in bir saldırı başlatabileceğinden endişe ediyordu; bu yılın başlarında yapılan istihbarat değerlendirmeleri, bunun yaz başında gerçekleşebileceğini gösteriyordu. ABD'li yetkililer ayrıca İsrail'i, Hizbullah hedefleri yerine Lübnan ordusunu vuran saldırılarından dolayı azarladı.

ABD'li yetkililer, çok sayıda İsraillinin evlerini terk etmek zorunda kalması nedeniyle İsrail hükümetinin kuzeydeki duruma çözüm bulma konusunda artan iç siyasi baskı altında olduğunu değerlendiriyor.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Çarşamba günü İsrail ordusunun Kuzey Komutanlığı'nda operasyonel değerlendirmede bulunarak, "Karada ve havada hazırlığa ulaşıyoruz" dedi.

Sözcüsü, "Kuzey'de bir şeyleri değiştirme ve vatandaşlarımızın evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağlama yükümlülüğümüz var ve bunu başarmanın bir yolunu bulacağız" dedi.

Hizbullah şefi Hasan Nasrallah Çarşamba günü yaptığı açıklamada, eğer Lübnan'a savaş "empoze edilirse" Hizbullah'ın "kuralsız ve tavansız" savaşacağını söyledi. Ayrıca, savaş durumunda Doğu Akdeniz'deki hedefler de dahil olmak üzere hiçbir yerin Hizbullah saldırılarına karşı güvenli olmayacağını söyledi. ABD ordusunun insani iskele operasyonunu desteklemek üzere şu anda Doğu Akdeniz'de 1000'den fazla ABD askeri konuşlandırılmış durumda.

Nasrallah ayrıca çarşamba günü, İsrail'in Lübnan'a saldırmak için havalimanlarını ve üslerini kullanmasına izin vermesi halinde Hizbullah'ın Kıbrıs'ı hedef alabileceği konusunda uyardı.

Kongre Araştırma Servisi'ne göre Hizbullah'ın kara gücü de Hamas'ın kara gücünden daha büyük ve tahmini 40.000 ila 50.000 savaşçıya sahip. Nasrallah Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hizbullah savaşçılarının sayısının aslında 100.000'i "çok aştığını" söyledi. Seçkin Radwan Kuvvetleri de dahil olmak üzere birçoğunun Suriye'de Esad rejimi adına savaşma konusunda uzun yıllara dayanan deneyimi var.

İki komşu devlet arasında mevcut çatışma durumuna rağmen, İsrail-Lübnan sınırı 2006 savaşının sona ermesinden bu yana yıllardır en sessiz sınır oldu; yalnızca ara sıra gerçekleşen sınır ötesi çatışmalar nispeten hızlı bir şekilde sona erdi. Ancak Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısı İsrail ile Hizbullah arasındaki statükoyu kökten değiştirdi.

Hizbullah'ın roket fırlatmaları ve drone saldırıları İsrail'in kuzeyinde yeni bir gerçeklik haline geldi ve İsrail ordusu güney Lübnan'da her gün çok sayıda saldırı gerçekleştiriyor. ABD her iki tarafın da daha geniş bir çatışma istemediğini söylemesine rağmen, 7 Ekim'den önce bir savaş başlatabilecek mevcut düşmanlıklar fazlasıyla rutin hale geldi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu