Son Dakika
banner1

Beyaz Saray'ın İsrail yardımı Senato'ya takıldı

ABD'de Demokratlar, İsrail ve Ukrayna'ya yardımı da içeren yaklaşık 111 milyar dolarlık ulusal güvenlik paketini Senatoya sundu. Paket Senato'dan geçemedi. Biden, aleyhte oy veren Cumhuriyetçikleri 'ulusal güvenlikle oyun oynamakla' suçladı.

DÜNYA 07.12.2023, 13:00
Beyaz Saray'ın İsrail yardımı Senato'ya takıldı

Biden'in İsrail'e 111 milyar dolarlık yardım paketi senatoya takıldı

Senato Cumhuriyetçileri, ulusal güvenlik ek tasarısının pıhtılaşması için gereken 60 oyu reddettiler; bu, Senato'nun tamamının tasarıyı değerlendirmesine ve değişiklikleri tartışmasına olanak sağlayacaktı.

Senato Ödenek Komitesi Başkanı Patty Murray, D-Wash., Salı günü ulusal güvenlik ekinin metnini yayınladı. 110,5 milyar dolarlık paket, Rus işgaliyle mücadeleye devam eden Ukrayna'ya  ve Hamas'ıla savaşan İsrail'e yapılacak yardımı içeriyordu. Yardımın büyük bölümü İsrail'e birazı Ukrayna'ya çok azı Tayvan'a ve komik rakamları Filistin'e verilecekti.
Sözde yardımlar tamamen silah ve askeri malzemelerle ilgiliydi.
Tasarı, tükenen stokların yenilenmesi için yerli mühimmat ve silah üretiminin finansmanını, Ukraynalı mültecilere insani yardımı içeriyordu.

Çarşamba öğleden sonra yaptığı konuşmada Başkan Joe Biden, Kongre'ye tatil tatilinden önce ulusal güvenlik ekini geçirmesi çağrısında bulundu. Cumhuriyetçilerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e silah için gerekli fonları keserek Ukrayna'ya karşı daha fazla saldırı fırsatı sunduğunu söyledi.

Biden, "İlk etapta bu noktaya gelmemizin şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum" dedi. "Kongredeki Cumhuriyetçiler, Putin'e umabileceği en büyük hediyeyi vermeye ve sadece Ukrayna'da değil, bunun ötesinde küresel liderliğimizi bırakmaya hazır."

Manchin, "Sağduyu, Ukrayna ve İsrail'in kendi sınırlarını güvence altına almasına yardım etmenin yanı sıra kendi sınırımızı da güvence altına almamız gerektiğini dikte etmeli" dedi. "Dünyanın en büyük ülkesinde, vatanımızı korumakla müttefiklerimizi savunmak arasında seçim yapmak zorunda değiliz. İsrail ve Ukrayna'ya desteğim sarsılmaz ama bu kendi ülkeme olan bağlılığımın yerini almıyor.

Manchin, "Güney sınırımızdaki yasadışı geçişlerin sayısını sınırlamak ve operasyonel kontrolü yeniden kazanmak için büyük yapısal reformlara ihtiyacımız var" diye devam etti. "Bu yasa taslağının uygulamaya konması yönünde oy kullanıyorum çünkü Çoğunluk Lideri Chuck Schumer'den sınırımızı güvence altına alacak ulusal güvenlik ekinde değişiklikler yapabileceğimize dair bir taahhüt aldım."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu