Son Dakika
banner1

Arap aşiret lideri PKK'ya savaş açtı

Deyrezor’daki Beggare Aşireti lideri Newaf El Beşir, askeri kıyafetler giymiş bir şekilde yayınladığı tehdit videosunda "Kürtlere ve DSG’ye meydan okuyarak aşiretlerin ayrılması ve isyan etmesi" çağrısı yaptı.

DÜNYA 13.09.2023, 08:46
Arap aşiret lideri PKK'ya savaş açtı

Arap aşiret lideri, DSG, PKK ve Kürtlere savaş ilan etti

Rojava’nın askeri yapılanması Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Deyrezor’daki operasyonun sona erdiğini duyurmuş, “meydana gelen karışıklığın dış güçler aracılığıyla oluştuğunu” bildirmişti.

DSG’nin yanı sıra kamuoyuna yönelik bir açıklama yapan Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri (Asayiş), söz konusu karışıklığın son bulduğunu ve bölgede istikrarın yeniden sağlandığını aktarmıştı.

“Güvenlik ve istikrar için buradayız”

Son gelişmelere dair konuşan İç Güvenlik Güçleri Komutanı, şunları söyledi:

“Şu anda biz Suwere kentindeyiz. Bildiğiniz gibi bu karışıklık Deyrezor bölgesinde ‘yabancı bir elle’ meydana geldi. Güvenliği sağlamak üzere Suwere kentindeyiz. Marketler ve Pazar açık, vatandaşlar gidp geliyor. Mevcut operasyonlar var ve her yer takip edilecek. Yol kontrol noktalarımız ve merkezlerimiz aktif. Güvenlik, istikrar ve halkımızın savunması için bizler buradayız.”


“Bu Kürt ve Siyonist projeye karşı hareket etmeliyiz”

Öte yandan Deyrezor’da yerleşik Beggare Aşireti lideri Newaf El Beşir, askeri kıyafetler giymiş bir şekilde yayınladığı videoda Kürtleri ve DSG’yi tehdit edip meydan okudu. 

Elinde silahla video çeken El Beşir, çağrı yaparak Arap aşiretlerin Kürtlere ve DSG’ye karşı savaşmasını istedi.

El Beşir, Deyrezor ve Suriye’deki aşiretlere hitaben yayınladığı videosunda şunları söyledi:

“Hepinizin yekvücut bir şekilde ayaklanması gerekiyor. Bu tarihi bir dönemeç. Bu Kürt ve Siyonist projeye karşı hepimiz birlik içinde hareket etmeliyiz.Bunların amacı; bizi parçalamak, birbirine düşürüp perişan etmek ve sonrasında da bölge dışında bizi çadırlarda yaşatmak.

“DSG’den ayrılın” çağrısı

DSG içinde yer alan Deyrezorlu aşiretler, siz DSG içinde ne arıyorsunuz? Onlar, sizin kardeşlerinizle savaşıyor. Siz akrabalarınıza, tarihinize, ülkenize ve dininize karşı savaşıyorsunuz; birkaç dolar için mi?

Siz bu para ve dolarların bizim gaz ve petrolümüzden geldiğini bilmiyor musunuz? Kandil Kürtleri bizi talan ediyor, petrol, gaz, buğday ve pamuğu talan ediyor; size ait parayı, Suriye halkına ait parayı sizin için harcıyor.

DSG’nin tüm kurum ve bölümlerinden çekilmeniz, akrabalarınıza yardım etmeniz lazım. Silahları, araçları, hummerlarınızla çekilin ve savaşmak üzere aşiretlerinize katılın. Eğer Haseke’den gelenler olmasaydı, biz başaracaktık ve savaş birkaç gün içinde sona erecekti.”

DSG, “Güvenliği Sağlama” adı verilen operasyonla 12 gün içinde Deyrezor’da durumu kontrol altına almış, silahlı milisler ve grupları bölgeden uzaklaştırmıştı.

DSG’nin kontrolü altında bulunan bölgelerde güvenliği bozmaya yönelik adımlar sürüyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu