Son Dakika
banner1

Amerika PKK'yı kurtarmak için Arap aşiretlere general yolladı

Teröristlerin yüzleştiği en büyük krizde devreye giren Washington yönetimi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ile bir Tüm generali sahaya sürdü. Buluşmanın yeri gizli tutuluyor.

DÜNYA 04.09.2023, 13:20
Amerika PKK'yı kurtarmak için Arap aşiretlere general yolladı

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor'da Arap aşiretleri ile terör örgütü YPG/PKK arasındaki çatışmalar, batıdaki Münbiç'e sıçramış görünüyor. Ağustos ayı sonunda Fırat Nehri çevresinde bir kez daha çatışmalar patlak verdi. Arap aşiretler, Temmuz ayında petrol yataklarıyla bilinen Deyrizor'daki PKK işgaline isyan edip bazı ilçe ve köyleri teröristlerden kurtardı. Gerilimin dinmediği bölgede bir ay sonra bir kez daha silah sesleri duyuldu, YPG/PKK'lı teröristlerin Ahmed el Habil adlı Arap komutanı alıkoyması çatışmanın fitilini ateşledi.

Birkaç Arap aşiretinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Deyrizor Askeri Meclisi'ne bağlı silahlı güçler, YPG'li teröristleri çok sayıda köyden çıkardı. Kırsaldaki çatışmalarda bölge sakini sekiz sivil hayatını kaybetti.

Çatışmalar giderek büyürken, Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Ankara'nın çatışmaları yakından ve kaygıyla takip ettiğini belirten resmi açıklamadaki bir vurgu özellikle dikkat çekiciydi. "...Bu amaç ve niyetini DEAŞ’la mücadelede aktör olduğu savıyla perdelemek isteyen terör örgütünün gerçek mahiyetini, daha fazla gecikmeden ve bölgenin Suriyeli Kürtler de dahil kadim unsurlarının daha fazla acı çekmesine yol açmadan, destekçilerinin de görmesini umuyoruz" denildi, YPG terör örgütüyle Suriye'nin kuzeyi ve doğusunda işbirliği yapan ABD'ye mesaj verildi.

AFP'NİN FOTOĞRAFLARI
Eylül ayının ilk günlerinde ise Suriye'nin doğusundaki çatışmalar batıya, fazlasıyla kritik olan Münbiç'e sıçradı. ABD'nin daha önce birçok kez YPG'li teröristlerin çekileceği sözünü verdiği ancak teröristlerin bölgeden ayrılmadığı Münbiç'teki çatışmalar üçüncü gününe girerken, uluslararası haber ajansı AFP bugün cephe hattından fotoğraflar geçti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu