Son Dakika
banner1

ABD'li sözcü PKK sorusuna cevap veremedi

ABD'nin terör örgütü olarak tanımladıkları PKK'ya karşı mücadelede NATO müttefiki Türkiye'nin yanında kararlılıkla durduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.

DÜNYA 05.10.2023, 09:12
ABD'li sözcü PKK sorusuna cevap veremedi


ABD'nin ikiyüzlü tutumları son bulmuyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, "Türkiye Dışişleri Bakanı, pazar günü Ankara'da terör saldırısı girişiminde bulunan iki PKK/YPG teröristinin Suriye'den geldiğini söyledi. Ayrıca Irak ve Suriye'deki PKK/YPG terör örgütü tesislerinin Türkiye'nin meşru hedefleri olduğunu söyledi. Bu konuda bir cevabınız var mı?" sorusunu yanıtladı.

Patel, konuya ilişkin cevabında, "ABD, NATO müttefikimiz Türkiye'nin ve Türk halkının ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanımlanan PKK'ya karşı mücadelesinde kararlılıkla yanındadır" ifadesini kullanırken PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG ile bağlantısı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

"Yeterli bilgi sahip değiliz"

Patel, "Bu detaylı iddiaların doğruluğunu teyit edebilecek yeterli bilgi sahip değiliz. Burada sunabileceğimiz hiçbir şey yok" dedi.

PKK ve YPG'nin Türkiye'ye ve ABD'ye oluşturduğu tehdidin ayrı durumlar olup olmadığı sorulduğunda da cevap vermekten kaçınan Patel, "Durum bu. Uzun zamandır süre gelen ABD politikasını değiştirmek için burada değilim" ifadesini kullandı, "PKK'nın Türkiye için oluşturduğu güvenlik tehdidinin farkındayız" şeklinde konuştu.

YPG'nin Türkiye'ye tehdit oluşturup oluşturmadığı sorulduğunda ise Patel, "Bu konu hakkında sunabileceğim bir güvenlik değerlendirmesi yok" karşılığını verdi.

"Terör örgütünün tüm tesis ve faaliyetlerinin meşru hedefimiz"

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye ve Irak'ta PKK/KCK, PYD/YPG'nin tüm tesis ve faaliyetlerinin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da meşru hedefimiz olacağının herkes tarafından bilinmesini istiyoruz" demişti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise Ankara'daki terör saldırısının faili iki teröristin Suriye'den geldiğini belirterek, "İstihbarat ve güvenlik güçlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde iki teröristin Suriye'den geldikleri, Suriye'de eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur" ifadesini kullanmış, "Özellikle Irak ve Suriye'de PKK/YPG'ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekûn meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG'li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum" diye konuşmuştu.

Yorumlar (0)