Son Dakika
banner1

50 Amerikan şehri Filistin lehine karar çıkardı

50 ABD şehri Gazze'de ateşkes talep ederken Biden üzerindeki baskı artıyor

DÜNYA 01.02.2024, 01:06
50 Amerikan şehri Filistin lehine karar çıkardı

Gazze'ye yönelik savaşla ilgili yaklaşık 70 karar oylandı ve çoğunluk bombardımanın sona ermesi yönünde çağrıda bulundu.

Sky News'in haberine göre, ABD'de yaklaşık 50 şehir Gazze'de ateşkes isteyen kararları onayladı ve Michigan gibi önemli eyaletlerde en az 14 kararın geçmesi Başkan Joe Biden üzerinde daha fazla baskı oluşturdu.

Gazze'ye yönelik savaşla ilgili yaklaşık 70 karar oylandı ve çoğunluk bombardımanın sona ermesi yönünde çağrıda bulundu.

Reuters, ateşkes kararlarının çoğunun Demokratların kontrolündeki eyaletlerde kabul edildiğini ancak bu yılki başkanlık seçimlerinde önemli olabilecek bölgelerin de buna dahil olduğunu bildirdi.

Kasım ayında Michigan'ın en büyük şehrinde ateşkes kararı lehine oy veren Detroit konsey üyesi Gabriela Santiago-Romero, bunun özellikle genç seçmenler ve beyaz olmayan insanlar için "hayal kırıklığını" temsil ettiğini söyledi. 

Santiago-Romero, "Bizi dinlemeye istekli bir liderlik istiyoruz" dedi.

Joe Biden'ın İsrail'in Gazze'deki savaşına yönelik politikasını ve işgalin Gazze'de açlığı bir savaş silahı olarak kullanmasını protesto etmek amacıyla, ABD'nin yirmi yedi devlet kurumu ve departmanından çalışanı temsil eden Barış İçin Birleşmiş Federaller açlık grevine başlıyor Perşembe günü, devam eden savaşa dikkat çekmek amacıyla bu günü "Gazze için oruç günü" olarak nitelendirdi.

Federal çalışanlar ofislerine siyah giyinerek, Koufiyyeh'ler veya Filistin dayanışmasının diğer sembollerini giyerek gelecekler.

Reuters'e göre eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Pazar günü CNN'e verdiği röportajda ABD'de Gazze'de ateşkes çağrısı yapan bazı mitinglerin Rusya ile bağlantılı olduğuna inandığını belirterek , bunları FBI'ın araştırması gerektiği konusunda uyardı.

''Ne yaptığımızı düşünmeliyiz ve yapmamız gereken Gazze'deki acıyı durdurmaya çalışmaktır ama onlara ateşkes çağrısı yapmak Sayın Putin'in mesajıdır. Hata yapmayın, bu onun görmek istediği şeyle doğrudan bağlantılı" diye tahminde bulundu.

Protestocular Nancy Pelosi'nin evinin önünde toplanıp Gazze'deki İsrail soykırımına son verilmesi çağrısında bulunurken, eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'nın Filistin yanlısı protestocuları azarlaması ve onlara " Çin'e geri dönmelerini " söylemesi kameralara yansıdı. 

Yorumlar (0)
12
az bulutlu