banner4
24.11.2020, 11:27 360

DİJİTAL DÜNYA DEVLETİ 

Son yıllarda ortaya çıkan verileri ele alıp, yazılan çizilenleri de gözönünde bulundurarak, ortaya çıkmaya başlayan resmi okumaya çalıştığımızda, dünyanın mümkünse tek “Dijital Devlete” doğru götürülmeye çalışıldığını, bunun da 5-6 merhale şeklinde ve önümüzdeki 30-40 yıla yayılarak gerçekleştirilmeye çalışılacağını anlıyoruz. 

Çok değil 15-20 yıl öncesine kadar haberleşmeler mektupla ya da evdeki/iş yerindeki sabit telefonlarla yapılıyordu. Yurt içi ya da yurt dışı ticaret, iş erbabının bizzat muhataplarına gidip görüşmek suretiyle gerçekleşiyordu. Alışverişte manuel para kullanılırdı, şimdi bitcoin türü dijital ödemeler yaygınlaşmaya başladı.

Bunların örneklerini daha da çoğaltılabiliriz.

Son yıllarda ise, dijitalleşme hayatın her alanına girdi ve giderek de yaygınlaşıyor. İnsanlığı mecbur bırakarak ve alıştıra alıştıra ilerliyorlar.

Şimdilerde, küreselcilerin, tüm insanlığı alıştıra alıştıra götürmek istediği dünya: Tek Devletli Dijital Dünya. Ve bu hızla giderse, en çok 30-40 yıla kadar bu amaçları gerçekleşecek.

Bunun denemeleri ilk olarak önceki yıllarda, aile ziyaretlerine fiziken gitmek yerine, akıllı telefonlar üzerinden görüntülü görüşmelerle başlatıldı. Devamında e-ticaretle geliştirildi.

Bu yıl içerisinde de, bana göre üretilmiş olan corona mikrobu vasıtasıyla insanları önce evlere kapatmayı ve devamında da başta eğitim-öğretim olmak üzere bir çok alanda oldukça yoğun bir şekilde dijital yöntemleri hayatımıza sokmayı başardılar. 

Neticede  hayatımızın mümkün olan her alanında dijitalleşmeye doğru hızla gidiyoruz ve bunu hissettirmeden yapıp geliştiriyorlar ve adeta zorunlu ve tabii bir ihtiyaçmış gibi alıştırıldık ve son derece doğal olarak yapmaya başladık.

Peki bunun negatif sonuçları neler?

Herşeyden önce asosyalleştiriliyoruz. Akrabalık ilişkilerimiz de, arkadaşlık, komşuluk, dostluk ilişkilerimiz de yok olmaya doğru gidiyor. 

Tokalaşmak gibi fiziki temas, yanyana oturup dertleşmek gibi psikolojik temas ya da aile bireyleri ile biraraya gelip konuşup kaynaşmak suretiyle hissi ve sıhrî (akrabalık) temaslar bitmeye doğru gittikçe, insan olmamızın doğal ihtiyaçları da, tatminleri de yok oluyor.

İşte küreselcilerin planları da, istenilen de bu zaten. Hissî, fiziki, sıhrî, psikolojik vb ihtiyaçları köreltilmiş ve birbirlerinden uzaklaştırılmış-koparılmış insanlar topluluğunu çekip-çevirmek, yönlendirmek ve yönetmek elbetteki kolay olacaktır.

Dün birkaç kişiyi bile yönetmekte zorlananlar, yarın elinin altındaki sadece 1-2 düğmeyle çok büyük kitleleri yönetebilecektir. Bunu başardıklarında ise, tüm dünya en çok 40-50 kişinin yönettiği bir yer haline gelecektir. Bunun gelecekteki adı da muhtemelen “modern kölelik” olacaktır.

Peki yapmamız gereken nedir?

-Akıllıca planlanıp adım adım, santim santim, gün gün uygulamaya konulan büyük oyunun ve bu oyunun nihai hedefinin bilimsel ve bilinçli bir şekilde farkında olmak.

-Herşeyden önce, akrabalarla, komşularla, arkadaşlarla teması kesmemek. Yani “kurumsal aidiyeti canlı tutmak ve bu husustaki bilinci korumak”.

-Bizi biz yapan milli ve dini değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmak; her alanda ve her anlamda yardımlaşmayı kesmemek, tam tersine geliştirerek devam etmek.

-Dijital hayatın kontrolüne girmeden, tam tersine dijital hayatı kontrolümüz altında tutmak; esiri olmak değil esir almak yani.

Amaan birşey olmaz, abartmaya gerek yok vb gibi anlayış ve yaklaşımlar içerisinde olursak, bizler değil belki ama, bizlerden sonra gelecek nesillerimize “elektronik esaret” bırakmış olacağız.

Elbetteki planların en iyisini Cenab-ı Allah yapar ve tuzakların en hayırlısını da yine Allah c.c. kurar, buna imanınız tamdır; ancak bizler de Allah’ın verdiği akılı ve iradeyi kullanarak, Hainlerden, sinsilerden, menfaatçilerden ve nankörlerden daha zeki, daha uyanık ve daha çalışkan olmak zorundayız. 

Bir adım önde olamazsanız, bunun sonu mecburi biat yani modern köleliktir.

Yorumlar (1)
Nurettin Cengiz 2 ay önce
Tesbit ve uyarılarınız son derece yerinde Sayın Müsteşarım.Elinize yüreğinize sağlık.Saygı ve selamlarımla.
-2°
sisli