banner4
04.10.2019, 18:41

Bütün bir İnsanlık olarak birbirimizi dinlemezsek, anlamazsak, dost sözü düşman sözüne karışır

Kargaşa zamanlarında ilim, sanat, ticaret alanları bir yana bilhassa siyaset arenasında ne söylerseniz söyleyin meramınızı bir türlü anlatamazsınız. Dinleyenler, tamamen maksadınızın dışında bir yorumla anlayabilir. Sonradan daha açıklayıcı bir ifade kullansanız da, şayet karşınızdaki iyi niyet beslemiyorsa (ki beslemez) izah ve ikna etmeniz zordur. Hele eli kalem tutanlar bu konuda aleyhte yorumlar yapmışsa işiniz hepten zorlaşır. Bazan da hiç anlamadan dinlemeden, sözün ne olduğuna bakılmadan peşin peşin reddedilir. Evet, siyasi tartışma ve konuşmalarda bu hep böyledir.
Mesela bir AK partili, Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarına kulak verip, bu adam ne söylüyor acaba diye dinlemek ihtiyacı duyar mı? Sanmıyorum. "Nasıl olsa söylediği, söyleyeceği ne varsa baştan sona yanlıştır. Çünkü o ebedi rakipdir ve muhaliftir."
Aynı şey muhakkak ki herhangi bir CHP li için de söz konusudur. Onların da Erdoğan'ı dinlemek ve anlamak isteyeceklerini sanmıyorum. Ne var ki Erdoğan iktidar olmanın verdiği avantajla ne yapıp edip sözünü kitlelere ulaştırabiliyor.  Fakat doğru anlaşılıp, doğru yorumlanması yine de ön yargılı dinleyicilerin insafına kalmış. 
Buradan şu sonuç çıkmıyor mu? Benden olan ne yaparsa ne söylerse doğrudur, benden olmayan ne yaparsa ne söylerse yanlıştır. Nitekim televizyonlardaki hemen hemen aynı kadroların yaptığı açık oturumlarda da aynı anlayışı görüyoruz. Kimse öteki tarafın en olumlu cümlesine, en akılcı düşüncesine bile katılmıyor. Çünkü maksat gerçeğe ulaşmak, ortak bir alan bulmak değil, tartışmanın galibi olmaktır. Dolayısıyla tartışmacı karşısındakinin doğrusunu da eğri anlamak eğri yorumlamak pozisyonu alıyor. Yoksa nasıl galip gelecek? 
Siyaset yapıp da, sözleri çarpıtılmayan, maksadının dışında yorumlanmayan hemen hemen kimse yoktur. Erbakan'ın "kanlı mı olacak, kansız mı" sözü buna en güzel örnektir. Halbuki O, demokrasinin, seçimin, millet iradesinin önemini vurgulamak isterken kullandı bu kelimeleri. Eski bakanlardan Mükerrem Taşçıoğlu'nun Sivas hakkındaki bir cümlesi gazetelerde çarpıtılarak verildiği için, rahmetlinin ne sıkıntılara girdiğini yakinen biliyorum. 
Benim de başımı yakan bir sözüm oldu. HAS Parti Büyük Kongresinin açılış konuşmasında bir hadis-i şeriften mülhem; "vadiler dolusu mal biriktirip, kul hakkıyla omuzları çökenlerin değil, yetimin yoksulun yanında olacağız" gibi bir cümle kullandım. Sanki Erbakan vadiler dolusu mal biriktirmiş gibi, sanki Erbakan yetimin yoksulun hakkını yemiş gibi, farkında olmadan hem rahmetliyi hem de beni ilzam ettiler. Sen bunu Erbakan için söyledin dediler. Allah biliyor ya aklımın köşesinden geçmeyen bir mana yüklediler. Halbuki ben kime ne söyleyeceksem açıkça söyleyen bir tabiata sahibim. Kullandığım genel bir ifade tarzı benim maksadımın hilafına yorumlanarak buradan bir siyasi netice elde edilmek istendi. 
Asıl söyleyeceğim söze geldi sıra.. Bütün bir insanlık olarak birbirimizi dinlemezsek, anlamazsak, dost sözü düşman sözüne karışır. Dostu düşman, düşmanı dost belleriz. Sözün hükmü ortadan kalkar, yerini kin, öfke ve kavga alır. Hep birlikte kaybedenlerden oluruz. Kaldı ki insanın size göre yanlış da olsa söz söyleme hakkı da olmalıdır ki, sizin hak sözünüz doğru anlaşılsın. 
Diyeceksiniz ki, insanoğlu Allah'ın ayetlerini çarpıtmada beis görmüyor da, insanın sözünü çarpıtmış olmaktan yeis mi duyacak!.. 
Her şeye rağmen, sözün değeri olursa kurşunlar, bombalar, mayınlar değersizleşir. Bu da barış ve hayat demektir. 
Söz ola kese savaşı
Söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı
Yağ ile bal ede bir söz ( Yunus)
                           

Yorumlar (2)
Suzan Çal 5 yıl önce
Biz insanlar neden bu derece düz bakışlıyız. Evet bu soruyu kendime sıksık sorarım. Bu durum sanki ruhumuza işlemiş. Ve sesimizi yükselterek karşımızdakine konuşma hakkı vermemek kısaca insanda benci bir tutumu sergiliyor. Ve inanın anlayıp dinleme gayretinde olan kendim susmayı yeğliyorum.Hani şöyle derler benim sözümden ötesi yok misali. Sosyal medya insanlarımızın kendilerini ifade edebilme, durumundan öte sözlerin farklı anlatılarak daldan dala misali doğru söylemler yerine algı oluşturabilme alanı haline dönüşmesi nekadar acı. Halbuki birşeyler farklı olabilecekken insanların kaosa sürüklenmesi insana insanlığın ne istediğinden şüphe ettiriyor. Dinleme sabrı yok. Kötü olan gerçekse insanoğlu bile bile bu durumu yapıyor. Üzücü ama yinede umut olmalı. İyi insanlarda var. Yazınız evet kendimce iyi kalabilmenin anlıyabilmenin güzel bir ifadesi. SağlıcaklaSuza
Memun Sekin 4 yıl önce
Sayın Mukadder bey,
Düşüncelerinize katılmamak mümkün değil.Siyaset sahnesinde olup bitenler ne acı ki hepimizi üzüyor.Doğruya doğru yanlışa yanlış deme erdemine sahip değiliz.Siyasi geçmişinizi bilen ve sizi iyi bilen biri olarak takdir ediyor ve saygı duyuyorum.
12
az bulutlu