Son Dakika
banner1

Azerbaycan Türkiye'nin Milli Muharip Uçak KAAN projesine ortak oldu

Azerbaycan, Milli Muharip Uçak Programı kapsamında geliştirilen KAAN Savaş Uçağı için Türkiye ile iş birliği gerçekleştirmeye karar verdi.Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Milli Muharip Uçak Programı, TUSAŞ ana yükleniciliğinde devam ediyor.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 28.07.2023, 10:19
Azerbaycan Türkiye'nin Milli Muharip Uçak KAAN projesine ortak oldu

Azerbaycan Milli Muharip Uçak KAAN projesine ortak oldu

Program kapsamında geliştirilen KAAN Savaş Uçağı’nın, bu yılın sonunda ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Kısa süre önce yer testlerine başlayan KAAN Savaş Uçağı için Azerbaycan tarafından kritik bir karar alındı. Alınan karar doğrultusunda Türkiye ile Azerbaycan, Milli Muharip Uçak KAAN’ın geliştirilmesi için iş birliği gerçekleştirecekler.

Konuyla ilgili olarak yarın IDEF’23 marjında, ‘Milli Muharip Uçak Geliştirme İş Birliği İmza Töreni’ gerçekleştirilecek. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün şahitliğinde gerçekleştirilecek imza töreninde, anlaşma Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ arasında imzalanacak.

MMU KAAN’ın Ayrıntılı Program Takvimi
Milli Muharip Uçak KAAN’ın T0 denilen başlangıç şartlarının yerine getirildiği tarih, 2018.

Faz-1 Aşama-1 kapsamında, 2018-2022 yılları arasında KAAN’ın ön dizayn faaliyetleri icra edildi.

Faz-1 Aşama-2 kapsamında ise 2022-2029 döneminde, MMU KAAN’ın detay tasarım ve kalifikasyon faaliyetleri gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda KAAN; 2023 yılında hangardan çıkış yaptı. 2026 yılına kadar, 3 adet prototipin üretilmesi hedefleniyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Blok-10 konfigürasyonunun ise 2029 yılına kadar geliştirilmesi hedefleniyor. Faz-2 kapsamında üretilecek 10 adet TF-X Blok-1 savaş uçağı, 2030-2033 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Ancak Türk Hava Kuvvetleri tarafından açıklanan bu tarih, TUSAŞ tarafından 2028 olarak revize edildi.

2034-2040 yılları arasındaki Faz-3 kapsamında ise diğer TF-X bloklarının geliştirilmesi ve seri üretim faaliyetleri gerçekleştirilecek. Bu tarih de TUSAŞ tarafından 2030 olarak revize edildi.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Yorumlar (0)
12
az bulutlu