Son Dakika
banner1

TSK vurdu PKK'nın benzini bitti

Türkiye'nin petrol tesislerine saldırmasının ardından yakıt krizi Kuzey Suriye'yi sarstı

ASAYİŞ 22.01.2024, 12:14
TSK vurdu PKK'nın benzini bitti

Suriye'de PKK'nın hakim olduğu yerlere yapılan saldırılarda çok sayıda petrol deposu ve petrol istasyonu vurulmuştu. Buralardan sattıkları petrolle örgüte büyük para kaynağı sağlayan PKK, zararlarının 1 milyar dolar civarında olduğunu duyurdu.
PKK'nın petrol sahalarının vurulmasından sonra bölgede akaryakıt sıkıntısı başladı. PKK yanlıları benzin alabilmek için saatlerce kuyruk bekliyor.

KAMIŞLI, Suriye (North Press) –  Geçen hafta Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol tesislerine düzenlenen  hava saldırıları, Kamışlı şehrinde ve bölgedeki diğer bölgelerde ciddi bir yakıt sıkıntısına yol açarak benzin istasyonlarında aşırı kalabalığa neden oldu.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'ne (AANES) bağlı Akaryakıt Genel Müdürlüğü Eşbaşkanı Abeer Khaled, 18 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Türk hava saldırıları nedeniyle bölgedeki enerji tesislerinin büyük kısmının tahrip edildiğini söyledi.


Hava saldırılarının yol açtığı hasarı onarmak ve halkın ihtiyaçlarını güvence altına almak için uluslararası desteğe acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kamışlı öğretmen Hamza Othman, 18 Ocak'ta North Press'e yaptığı açıklamada, Türk saldırılarının ardından insanların yakıt bulmakta zorlandığını söyledi.


“Benzinim biteli 10 gün oldu ve uzun kuyruklarda saatlerce duramıyorum. Az miktarda benzin almak için işimden ayrılamam.”

Kamışlı kentindeki El Cezire benzin istasyonunun sahibi Kawa Muhammad, Türkiye'nin petrol tesislerine yönelik saldırılarının ciddi bir yakıt sıkıntısına yol açarak bölgeyi doğrudan etkilediğini belirtti.


Ayrıca North Press'e yakıt tedariklerinin yüzde 80 oranında azaldığını bildirdi.

Muhammed, bazı kişilerin benzin veya mazot alamamasına rağmen 15 saat beklediklerini de sözlerine ekledi.

Abeer Khaled, petrolü kolaylıkla rafine eden yüksek kaliteli petrol tesislerinin tamamının tamamen yok edildiğini, geri kalanların ise düşük kaliteli rafineriler olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu