Son Dakika
banner1

MİT'ten Suriye'de nokta operasyon: PKK/YPG-YPJ'nin sözde sorumlusu öldürüldü!

MİT, terör örgütü PKK/YPG-YPJ'nin sözde sorumlusu "Sorhin Çele" kod adlı Vahide Atalay'ı Suriye Aynularap'ta düzenlenen operasyonla öldürdü.

ASAYİŞ 05.04.2024, 08:45
MİT'ten Suriye'de nokta operasyon: PKK/YPG-YPJ'nin sözde sorumlusu  öldürüldü!     

Son dakika haberi: MİT, terör örgütü PKK/YPG-YPJ'nin sözde sorumlusu "Sorhin Çele" kod adlı Vahide Atalay'ı Suriye Aynularap'ta düzenlenen operasyonla öldürüldü. 

MİT’in öncelikli hedef listesinde bulunan Vahide Atalay, Irak ve Suriye’de örgüt adına eylemsel faaliyetler yürütüyordu.


Ayrıca, örgütün Suriye’deki kadın yapılanması YPJ içinde önemli bir konumda bulunuyordu.


Vahide Atalay, örgüte katıldığı 2006’dan beri Türk güvenlik güçlerine yönelik birçok eylemsel faaliyet de yer almıştır.

MİT'ten Suriye'de nokta operasyon: PKK/YPG-YPJ'nin sözde sorumlusu Vahide Atalay öldürüldü!

PKK’NIN HEDEF ŞAŞIRTMA TAKTİĞİ
MİT’in sınır ötesinde PKK’ya karşı düzenlediği başarılı operasyonlar nedeni ile örgüt “hedef şaşırtma” yöntemini uygulamaya başladı. Örgüt, Ayn El Arab’ta yerel halktan paralı unsur devşirerek, onları görünür kılmaya başladı.

Bu sayede Irak’tan gelen örgüt kadrolarını yer altına çekebileceklerdi. Ancak, örgütün bu taktiği de işe yaramadı, MİT’in operasyonuna engel olamadı.


Vahide Atalay, ilk olarak 2004’te örgüte müzahir şahıslarca düzenlenen canlı kalkan eylemlerine katıldı. 2006’da ise örgütün kırsal kadrolarına katıldı. Atalay, 2006-2014 yılları arasında Irak’ta faaliyetlerde bulundu.

MİT'ten Suriye'de nokta operasyon: PKK/YPG-YPJ'nin sözde sorumlusu Vahide Atalay öldürüldü! - Resim : 2

2014 yılında Suriye’ye geçerek Kamışlı, Ayn El Arab ve Rasulayn bölgelerinde silahlı faaliyet yürüttü. Girdiği çatışmalarda yaralanması akabinde yerel halktan örgüte katılım sağlanması konusunda faaliyet yürütmeye başladı.

Atalay, 2022 yılından itibaren Ayn El Arab YPJ sözde sorumlusu olarak görev alıyordu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu