Son Dakika
banner1

Kılıçdaroğlu YSK'nın seçim yasağını deldi: Hapis cezası var

Yarın gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi öncesi siyasilerin propaganda yapabilme serbestliği bugün saat 18.00 itibarıyla sona erdi. Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu yasağı delerek sosyal medya hesabından saat 19.05'te bir propaganda videosu yayınladı. Yapacaklarından ve vaatlerinden bahseden CHP liderine, AK Parti'den tepki geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Kılıçdaroğlu'nun yaptığının suç olduğunu vurgulayıp, "Bu yapılan alenen kanun tanımazlık ve demokrasi haydutluğudur" ifadelerini kullandı. Kanunlara göre; Kılıçdaroğlu, bir aydan altı aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

ASAYİŞ 13.05.2023, 21:19
Kılıçdaroğlu YSK'nın seçim yasağını deldi: Hapis cezası var

Türkiye yarın sandık başına giderek cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçecek. Cumhur İttifakı aday olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı, Millet İttifakı ise aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu gösterdi.

Seçimlere kısa bir süre kala, Yüksek Seçim Kurulu seçim yasaklarını başlattı.

Siyasilere propaganda yasağı: Saat 18.00 itibarıyla başladı

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10'uncu günün sabahında başlamasını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona ermesini öngörüyor. Buna göre, seçime katılan siyasi partilerin, siyasi propaganda yapabilme serbestliği 18.00 itibarıyla sona erdi.

Kılıçdaroğlu propaganda yasağını deldi

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından saat 19.05'te bir propaganda videosu yayınladı.

Videoda, yapacaklarından ve vaatlerinden bahseden CHP liderine AK Parti'den tepki geldi.

AK Parti'den Kılıçdaroğlu'nun yasağı delen paylaşımına tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Seçim yasakları başlamış olmasına rağmen koalisyon masasının adayı Kılıçdaroğlu, bugün saat 19.00'da video yayınlayacağını duyurdu. Bu yapılan alenen kanun tanımazlık ve demokrasi haydutluğudur. Milletimiz bu kanun tanımaz tavra karşı gereken cevabı verecektir." ifadelerini kullandı.

Bir aydan altı aya kadar hapis cezası var

Dağ paylaşımında 151'inci maddeden alıntıya da yer verdi.

Söz konusu maddede şu ifadeler yer alıyor:

"Madde 151 – (26/4/1961 tarih ve 298 sayılı Kanunun hükmüdür.)

Oy verme gününden önceki üç gün içinde ve oy verme gününde umumi veya umuma açık yerlerde seçim propagandası için toplantı veya propaganda yapanlar veya bu maksatla yayınlarda bulunanlar veya her ne suretle olursa olsun seçimin düzenini bozabilecek veya oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette söz veya yazı ile propaganda yapanlar veya asılsız şayialar çıkaranlar bir aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu